6 ویژگی رادیوگرافی و زمان استفاده| تجهیزات دندانپزشکی

6 ویژگی رادیوگرافی و زمان استفاده| تجهیزات دندانپزشکی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]تجهیزات دندانپزشکی | رادیوگرافی دندانپزشکی

عنوان ویژگی رادیوگرافی و زمان استفاده
دپارتمان اوج شید
نویسنده مصطفی کاظمی
تعداد کلمات 1037
زمان مطالعه 10 دقیقه

 

فهرست:

#درباره ی رادیوگرافی دیجیتالی دندانپزشکی چه می دانید ؟

#انواع روش های مختلف رادیوگرافی دندانپزکی دیجیتالی :

کاربرد رادیوگرافی دندانپزشکی دیجیتالی و انواع آن :

#انواع اشعه ایکس داخلی و کاربرد آن :

انواع  دستگاه های# پرتو ایکس ویژه دهان و دندان :

 

شکل:

شکل 1تجهیزات دندانپزشکی :

شکل 2 رادیوگرافی دندانپزشکی :

 

#درباره ی رادیوگرافی دیجیتالی دندانپزشکی چه می دانید ؟

در این عصر دندانپزشکی، متخصصان به طور معمول از رادیوگرافی دیجیتالی استفاده می کنند.  برای کنترل شرایط و برای تشخیص بهتر، کشف،معالجه و بیماری های دهان ودندان مورد استفاده قرار می دهند. دندان 724|danan724عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی به ویژه رادیوگرافی دندانپزشکی می باشد. و یکی دیگر از تصویر برداری ها با رادیو گرافی اشعه ایکس می باشد.  برای تولید تصاویرکامپیوتری ازدندان ها ،لثه ها وسایرموارد دیگر نربوط به دندان از سنسور های دیجیتالی اشعه ایکس برای جایگزینی فیلم های اشعه ایکس سنتی استفاده قرارمی دهند.

#انواع روش های مختلف رادیوگرافی دندانپزکی دیجیتالی :

می توان تصویر برداری دیجیتال را از سه راه به دست آورد:

  • روش غیر مستقیم
  • روش مستقیم
  • روش نیمه مستقیم

برای ضبط تصاویر یک سنسور الکترونیکی که در دهان قرار دارد از روش های مستقیم استفاده می شود.

از یک اسکنرفیلم با اشعه ایکس فیلم برای دیدن اشعه ایکس.  برای دیدن اشعه ایکس دندانپزشکی سنتی به عنوان تصاویردیجیتال از روش غیر مستقیم استفاده می شود. دندان 724|danan724عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی به ویژه رادیوگرافی دندانپزشکی می باشد.

از یک سنسور و اسکنر برای تبدیل اشعه ی ایکس دندان به فیلم از تکنبک دیجیتال نیمه مستقیم استفاده می کنند.

به شکل 1تجهیزات دندانپزشکی مراجعه کنید :

کاربرد رادیوگرافی دندانپزشکی دیجیتالی و انواع آن :

رادیوگرافی دندان پزشکی را می توان به دو صورت داخل دهانی یا خارج دهانی انجام داد.

از معمول ترین روش رادیو گرافی دندان اشعه ایکس داخلی می باشد. اشعه ایکس داخلی نتایج خوبی را عرضه می کند. قابل توجه است بدانید که برای نشخیص پوسیدگی ، بررسی وضعیت مشکلات وآسیب های دیگ نیز به کار می رود.

برای دیدن جزئیات دندان و مشکلات منحصر به آن از اشعه خارجی دندان استفاده می شود. دندان 724|danan724عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی به ویژه رادیوگرافی دندانپزشکی می باشد. آنها به طور معمول برای تشخیص دندان های به هم چسبیده و تحت فشاراز اشعه خارجی استفاده می کنند. کنترل شرایط رشد فک وشناسایی مشکلات احتمالی بین دندانها، فکین ومفاصل گیجگاهی فکیTMJ  یا سایراستخوانهای صورت مورد استفاده قرارمی گیرند.

#انواع اشعه ایکس داخلی و کاربرد آن :

اشعه ایکس بایت وینگ :

اشعه ایکس بایت وینگ به این صورت است که فیلم داخل دهان بیمار گذاشته می‏شود.  و بیمار فیلم را با کمک زبان یا ابزار کمکی در محل مورد نظر نگه می دارد.  و سپس دستگاه پرتو را به فیلم می تاباند.  فیلم این سیستم از نوع خودظهور است.  و به وسیله مایع مخصوصی که داخل بسته فیلم تعبیه شده فیلم ظاهر می شود. دندان 724|danan724عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی به ویژه رادیوگرافی دندانپزشکی می باشد. تصویر گرفته شده ازاین نوع رادیوگرافی جزئیات دندانهای بالا و پایین در یک ناحیه از دهان را نشان می دهد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image img_size=”full” alignment=”right” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]شکل 1تجهیزات دندانپزشکی :

اشعه ایکس آر وی جی :

تکنولوژی رادیوگرافی آر وی جی کمی شبیه بایت وینگ اما بسیار پیشرفته تر از آن است.  اشعه ایکس آر وی جی به این صورت است که به جای فیلم وسیله الکترونیکی ثابتی دارد.  که به همراه روکشهای پلاستیکی یکبار مصرف داخل دهان بیمار و پشت دندانها گذاشته می‏ شود. تصویردندانها از طریق این ابزار به سیستم پردازش دیجیتال و مانیتور برای مشاهده منتقل می شود.  و کلیه فرایند آن به صورت دیجیتال انجام می شود. دندان 724|danan724عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی به ویژه رادیوگرافی دندانپزشکی می باشد.

شکل 2 رادیوگرافی دندانپزشکی :

تصویر گرفته شده ازاین نوع رادیوگرافی هم جزئیات دندانهای بالا و پایین دریک ناحیه از دهان را نشان می دهد. هر آر وی جی تعدادی دندان ها را از تاج آنها تا حدود سطح استخوان پشتیبان آنها نشان می دهد.

مزیتهای  این نوع تکنولوژی نسبت به بایت وینگ صرفه جویی در زمان و نیز هزینه های مربوط به فیلم است.  ضمن اینکه کیفیت تصویری بسیار بالایی دارد.  و دارای قابلیت های زوم و تغییر نور و کنتراست تصویر در مانیتور است.  که به دندانپزشک در تشخیص بسیار کمک می کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image img_size=”full” alignment=”right” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]شکل 2 رادیوگرافی دندانپزشکی :

انواع  دستگاه های# پرتو ایکس ویژه دهان و دندان :

اشعه ایکس پانورکس :

اشعه ایکس پانوراما (پانورکس) که به دستگاهی احتیاج دارد.  که به دور سر بچرخد ، کل دهان ازجمله تمام دندانهای قوس فوقانی و تحتانی را دریک تصویرنشان می دهد. از اشعه ایکس پانوراما برای برنامه ریزی برای درمان ایمپلنت های دندانی . تشخیص دندان های عقل و مشکلات فک و تشخیص تومورهای استخوانی و کیست استفاده می شود. فیلم های پانوراما همچنین در پزشکی قانونی برای شناسایی اجساد غیرقابل تشخیص است.  پس از آتش سوزی ، تصادفات یا سایر حوادث نیز استفاده می شوند. به این نوع گرافی اصطلاحا عکس opg نیز گفته می شود. دندان 724|danan724عرضه کننده تجهیزات دندانپزشکی به ویژه رادیوگرافی دندانپزشکی می باشد.

اشعه ایکس توموگرافی :

توموگرافی کامپیوتری چند مقطعیMCT  در حالی که همه لایه های دیگر را مات می کند.  یک لایه خاص یا “مقطع” خاص از دهان و دندان را نشان می دهد. این نوع اشعه ایکس که شبیه ام آر آی است. برای معاینه ساختارهایی که به وضوح دیدن آنها دشوار است مفید می باشد.

اشعه ایکس تصویر برداری سفالومتریک:

تصویربرداری سفالومتریک، که کل سر را نشان می دهد.  در معاینه دندان ها در رابطه با فک و مقطع عرضی سر بیمار کمک می کند. ارتودنتیست ها که متخصص هم تراز کردن و مرتب کردن دندانها هستند. از تصویربرداری های سفالومتریک برای تهیه طرح درمانی خود استفاده می کنند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]