آمالگام sdi

امالگام sdi

آمالگام sdi

امالگام sdi

توضیحات (امالگام sdi)

آمالگام مورد تائید سازمان‌هایی از جمله

حساسیت آمالگام

شکل ۱-امالگام sdi

شکل ۲-امالگام sdi

 

امالگام sdi

(امالگام sdi)امالگام در لغت به معنای ملغمه (مخلوطی از چند فلز) است. استفاده از امالگام برای کودکان بالای شش سال و بالغین ضرری ندارد. مورد توجه سازمان داروی امریکا، سازمان غذا، جامعه دندانپزشکان امریکا قرار گرفته و ماده ای بی خطر در دندانپزشکی است.

امالگام (مزیت)

از مهمترین ویژگی امالگام پایداری و استحکام ان برای زمان طولانی است.

دکتر دندانپزشکی برای پر کردن بخش زیادی یا پر کردن دندان آسیا از امالگام استفاده می کنند. طول عمر متوسط پرکردن دندانها با آمالگام تقریباً ده سال می باشد.(امالگام sdi)

 

آمالگام شکاف های  بین خود و دیواره ی دندان را پر می کند. این کار سبب جلوگیری از ایجاد پسیدگی  و عوامل دیگر در بخشهای دندان می شود.

آمالگام (معایب)

بیشتر افراد از رنگ و ظاهر ان را دوست ندارند. افرادی برای ترمیم دندان هایشان و زیبایی دندان ترمیم با کامپوزیت را انجام می دهند.

شکل ۱-امالگام sdi

رسانایی امالگام باعث شده است که گرما و سرما راحت انتقال داده شود. بسیاری از بیماران حساسیت نشان می دهند. زمان خوردن نوشیدنی و غذا که پس از مدتی حساسیتشان از بین می رود.

کامپوزیت دندان خمیری است که از ترکیب سرامیک و مواد پلاستیکی تشکیل شده است. می توان با رنگ شبیه دندان داخل دندان را پر کرد.(امالگام sdi)

دندانپزشک تنها قسمت های خراب دندان را تراشیده و با مواد امالگام پر می کند. کامپوزیت خوردن نوشیدنی ها مثل چای و. تغییر کنند.

کامپوزیت و امالگام معایب و ویژگی هایی دارند. امالگام برای دندان های عقبی که فشار زیادی تحمل می کنند مورد استفاده می شود.

در حالی که کامپوزیت برای دندان های جلویی که به دندان ها زیبایی می دهند مورد استفاده قرار میگیرد.

آمالگام سال ها در سراسر دنیا برای ترمیم دندان ها مورد استفاده قرار گرفته است.

توضیحات (امالگام sdi)

قیمت ماده امالگام مناسب و ارزان است. استفاده از آن آسان و در دندان به راحتی شکل میگیرد. همچنین دارای طول عمر زیادی نسبت به کامپوزیت دارد. در ابتدا ماده امالگام نرم است و به راحتی می توان دندان را پر کرد. بعد از مدتی سفت می شود. به هر حال این اختلاف با کار کردن پیوسته روی خصوصیات فیزیکی کامپوزیت‌ها، کاهش یافته ‌است. در امالگام مقداری جیوه وجود دارد که ضرری ندارد. زیرا مواد جیوه با دیگر مواد تشکیل دهنده ی امالگام مخلوط شده و چون آزاد نیست ضرری ندارد.(امالگام sdi)

امالگام مدت های بسیاری در دندانپزشکی ها مورد استفاده قرار گرفته است. اما کامپوزیت امروزه استفاده می شود به خاطر زیبایی که دارد. پیشنهاد میشود که برای طول عمر زیاد از امالگام استفاده کنید.

زیرا کامپوزیت همرنگ دندان بوده و زیاد مورد توجه قرار نمیگیرد.

در این صورت از امالگام برای پر کردن دندان های عقبی استفاده کنید. برای دندان های جلویی از کامپوزیت استفاده کنید. چون امالگام زیبایی لبخند شما را میگیرد.(امالگام sdi)

مواد بیسفنول A از کامپوزیت آزاد می شود ولی خطری ندارد.

کامپوزیت با استفاده از تابش نور سفت شده و انقباض ایجاد می کند. در نتیجه باعث ایجاد فاصله با دندان می شود. وجود این درز ها باعث نفوز باکتری به دندان ها شده است.

امالگام sdi

شکل ۱-امالگام sdi

آمالگام مورد تائید سازمان‌هایی از جمله

  • انجمن دندانپزشکی آمریکا ADA
  • مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC)
  • سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)
  • سازمان بهداشت جهان (WHO)

شکل ۲-امالگام sdi

پیشگیری بهتر از درمان پس بهتر است از دندان هایتان مراقبت کنید تا نیاز به پرکردن نداشته باشد. به طور منظم به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید.

زمانی که پوسیدگی از کنار دندان ایجاد شود زودتر به عصب دندان می رسد. در حالی که زمانی که پوسیدگی از شیاره های دندان ایجاد شد. می توان با امالگام آن را ترمیم کرد قبل از رسیدن ان به عصب دندان.(امالگام sdi)

برای ترمیم دندان ابتدا پوسیدگی های روی دندان را می تراشیم.

پس از تراشیدن چک می کنیم که به حفره ی دندان نرسیده باشد.

ترمیم در واقع به دو نوع هم رنگ و غیر همرنگ تقسیم شده است. نوع هم رنگ همان کامپوزیت است. نوع غیر هم رنگ همان امالگام است.

در صورتی که در دندان شما حفره ای به خاطر شکستگی یا پوسیدگی ایجاد شده باشد با امالگام ترمیم می شود.

پوسیدگی‌ دندان ها از یک نقطه ی کوچک شروع می شوند. اگر مراقب دندان هایتان باشید با استفاده از خمیر دندان می توان پوسیدگی را متوقف کنیم.

حساسیت آمالگام

افراد انگشت شماری به ترمیم امالگام حساسیت دارند. که این نوع حساسیت مانند حساسیت پوستی خود را نشان می دهند.

به دندان پر شده ی خود نگاه کنید در صورتی که قسمتی از آن شکسته باشد، مواد امالگام خارج شده باشد. فاصله بین امالگام و دندان افتاده باشد بهتر است به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید.(امالگام sdi)

در صورتی که قسمت کوچکی از دندان شما پوسیده شده بهتر است به دکتر مراجعه کنید. چون هر چه دیرتر شود پوسیدگی بیشتر شده و ترمیم ان سخت تر می شود.

بعد از پر شدن دندانتان با امالگام تا دو ساعت چیزی نخورید. بعد تا بیست و چهار ساعت با دندان پر شده غذا و خوراکی سفت نخورید.

امالگام sdi

شکل ۲-امالگام sdi

ارسال دیدگاه

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها