اتوکلاو دندانپزشکی
اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو دندانپزشکی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اتوکلاو دندانپزشکی

چگونه بهترین اتوکلاو دندانپزشکی را برای کلینیک خود انتخاب کنید ؟

انواع اتوکلاو دندانپزشکی

اتوکلاو کلاس N

اتوکلاو کلاس S

اتوکلاوهای کلاس B

عواملی که باید قبل از انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی در ذهن داشته باشید

ظرفیت اتوکلاو

مدت زمان چرخه استریلیزاسیون اتوکلاو دندانپزشکی

ضمانت و خدمات فنی

قیمت

لوازم جانبی

شکل 1 اتوکلاو

شکل 2 دندان[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]اتوکلاو دندانپزشکی

چگونه بهترین اتوکلاو دندانپزشکی را برای کلینیک خود انتخاب کنید ؟

عقیم سازی فرایندی است که با آن ، ارگانیسم ها و اسپورهای موجود در شیء  را از  بین می برد . این کار را برای جلوگیری از عفونت که بسیار بد میباشد میخواهیم از بین می بریم . ابزارهای دندانپزشکی که با خون و غشاهای مخاطی غیرقابل تماس هستند . ابزار هایی مانند انبردست ، کورته ، فورسپس ، قیچی ، آسانسور ، پرونده و… در تماس هستند .این ابزار همیشه باید قبل از استفاده استریل شوند . ساده ترین راه استریل کردن این ابزارها در کلینیک دندانپزشکی شما با استفاده از اتوکلاو دندانپزشکی است.

انواع اتوکلاو دندانپزشکی

انواع مختلفی از اتوکلاوها وجود دارند که طبق نوع سازهای قابل عقیم سازی طبقه بندی می شوند . متداول ترین انواع آن موارد زیر است .

اتوکلاو کلاس N

اینها ساده ترین اتوکلاو دندانپزشکی هستند. آنها تنها بخشی از هوا را به وسیله نیروی جاذب از اتاقک خارج می کنند .آنها به طوری که بخار تولید شده هوا را به بیرون سوق می دهد . به همین دلیل ، آنها برای اشیاء با سوراخ یا کانول مناسب نیستند .این ابزار فقط برای ابزارهای مسطح مانند پوست سر مشخص شده اند. آنها از عقیم سازی ابزارهای بسته بندی شده نیز پشتیبانی نمی کنند . اینها برای کلینیک های دندانپزشکی توصیه نمی شوند .

اتوکلاو کلاس S

آنها هوای داخل محفظه را با استفاده از دیواری بخار که از هوا متراکم تر است ، خارج می کنند. در طی چرخه عقیم سازی این فرآیند سه بار انجام می شود .با این کار از بین بردن تمام هوای داخل اطمینان حاصل میشود. آنها می توانند محصولات چگالی متخلخل اما عناصر نساجی را استریل نکنند . بنابراین برای استفاده در کلینیک دندانپزشکی نیز توصیه نمی شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”6881″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شکل 1 اتوکلاو

اتوکلاوهای کلاس B

این اتوکلاوها با استفاده از پمپ ، هوا را از داخل محفظه خارج می کنند .این محصول با فشار منفی ایجاد شده که ورودی بخار را مجبور کند. آنها می توانند ابزارهای متخلخل را با سوراخ های کور (توربین ، ضد زاویه) و همچنین بارهای نساجی استریل کنند .این کار باعث می شود این اتوکلاوها مطابق استاندارد اروپایی 13060 از بهترین گزینه ها برای کلینیک دندانپزشکی باشند.

عواملی که باید قبل از انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی در ذهن داشته باشید

همانطور که مشخص کرده ایم ، اتوکلاو کلاس B مناسب ترین نیاز کلینیک های دندانپزشکی ما خواهد بود  . آنها را قادر می سازد طیف زیادی از ابزارها مانند ضد زاویه های بسته بندی شده یا توربین را استریل کنیم. با این حال ، وقتی صحبت از انتخاب مدل های دندانپزشکی می شود باید نکات زیر را در نظر داشته باشیم.

ظرفیت اتوکلاو

اتوکلاو کلاس B با ظرفیت های مختلفی تولید می شود که از 8 لیتر تا 24 لیتر متغیر است. هرچه ظرفیت بیشتر باشد ، در هر چرخه می توان از ابزارهای بیشتری استفاده کرد . در آنها هر چه انرژی بیشتری در هر چرخه عقیم سازی مصرف شود ، اتوکلاو گران تر خواهد بود. بنابراین ، ما باید ظرفیت اتوکلاو را برای تأمین نیازهای خود تنظیم کنیم . این کار معقول نیست که بخواهیم اتوکلاو بخریم با ظرفیت بسیار بیشتری از آنچه واقعاً نیاز داریم. این به ما کمک می کند تا در خرید اولیه یک اتوکلاو دندانپزشکی به خرج دهیم . همچنین در استفاده روزانه آن ، در هزینه خود صرفه جویی کنیم . علاوه بر این ، در بسیاری از مواقع راحت تر داشتن دو اتوکلاو کوچکتر از یک بزرگتر وجود دارد. از این طریق می توانیم دو چرخه عقیم سازی همزمان را انجام دهیم.

مدت زمان چرخه استریلیزاسیون اتوکلاو دندانپزشکی

همیشه راحت است نگاه کنید که مدت زمان عقیم سازی کامل در اتوکلاو چه مدت طول خواهد کشید . تعداد زیادی اتوکلاو با چرخه سریع هست . این می تواند در فرآیند عقیم سازی باعث صرفه جویی در وقت شود ، اما اینها گرانتر هستند.

ضمانت و خدمات فنی

نکته مهمی که هنگام انتخاب اتوکلاو دندانپزشکی برای خود در نظر داشته باشید ، ضمانت و خدمات فنی است. اکثریت اتوکلاوها دارای ضمانت بین یک تا دو سال هستند . یکی از مزایای 2 اتوکلاو دندانپزشکی چیست ؟

در صورت نیاز به ترمیمی دیگر ، یکی از آنها استفاده خواهد شد .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”6882″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شکل 2 دندان

قیمت

قیمت اتوکلاو دندانپزشکی معمولاً با قابلیت اطمینان و خواص آن ارتباط نزدیکی خواهد داشت . مارک های اروپایی یا آمریکایی معمولاً با کیفیت عالی ارائه می دهند  . مارک های چینی یا کره ای اتوکلاو های اقتصادی با کیفیتی ارائه می دهند  .اینها  فقط ممکن است برای یک کلینیک کوچک دندانپزشکی کافی باشند.

لوازم جانبی

اتوکلاو کلاس B همچنین می تواند دارای لوازم جانبی باشد که در موارد خاص می تواند بسیار مفید باشد . اتوکلاوهایی با چاپگر هستند که به شما امکان می دهند به راحتی سازهای استریلیزه شده خود را ردیابی کنید .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]