تجهیزات دندانپزشکی | آنگل دندانپزشکی
تجهیزات دندانپزشکی | آنگل دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی | آنگل دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی | آنگل دندانپزشکی

عنوانآنگل دندان پزشکی
نویسندهمحمد جواد اصغرزاده
دپارتماناوج شید
مدت زمان00:14:00
تعداد کلمات800

فهرست مطالب

مقدمه ی دستگاه آنگل از تجهیزات دندان پزشکی

دستگاه آنگل از مجموعه ابزار های دندان پزشکی

دستگاه های آنگل و بخش های مختلف آن ها

چگونگی نسبت دور ایر موتور به دستگاه آنگل

نکات مهم در نگهداری و مراقبت از آنگل

فهرست اشکال

شکل 1 تجهیزات دندانپزشکی

شکل 2 آنگل دندانپزشکی

مقدمه ی دستگاه آنگل از تجهیزات دندان پزشکی

اینسترومنت ها که شامل آنگل ، توربین ، هندپیس و … هستند از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده ی یک مطب دندان پزشکی می باشند آنگل دندانپزشکی و هندپیس تقریبا از یک ساختمان برخوردار هستند و به تنهایی قابل استفاده نیستند. این وسایل بر روی ایرموتور یا میکروموتور نصب می شوند تا بتوانند فرزی که بر روی آنها نصب شده به حرکت بیاوردند و در واقعیت یک ارتباط مکانیکی میان ایرموتور یا میکروموتور با فرز را ایجاد می کند. هم چنین شما می توانید از با کیفیت ترین و به صرفه ترین تجهیزات دندانپزشکی سایت دندان724 دیدن کنید.

دستگاه آنگل از مجموعه ابزار های دندان پزشکی

آنگل دندانپزشکی اینسترومنت هایی هستند که گشتاورد زیاد و سرعت کمی دارند و توسط یک موتور کار می کنند. چنان چه موتور آنگل با هوا کار کند به آن ایرموتور (Air motor) می گویند و اگر با برق کار کند به آن میکروموتور (Micro motor)  گفته می شود. آنگل ها برای کار های مخصوص مثل ایمپلنت، جراحی و اندو استفاده می شوند. هم چنین شما می توانید از با کیفیت ترین و به صرفه ترین تجهیزات دندانپزشکی سایت dandan724 دیدن کنید و بهترین خدمات در تجهیزات و ابزار دندان پزشکی به شما ارائه میدهند.

تجهیزات دندانپزشکی | آنگل دندانپزشکی

شکل 1 تجهیزات دندانپزشکی

دستگاه های آنگل و بخش های مختلف آن ها

آنگل دندانپزشکی از بخش های گوناگون تشکیل شده است که شامل هد یا سر آنگل دارای کاتریج ، یک ورودی و یک خروجی آب می باشند که در برخی از انواع آنها مجرای آب ندارند. پوسته که نگهدارنده و محافظ متعلقات دور آن هست و اجزای داخلی آن که شامل یک سری متحرک های انتقال دهنده نیرو از میکروموتور به هد و سرانجام به فرز می باشد از قبیل دنده های کاتریج ، دنده های انتقال دهنده نیرو از شفت چاکدار به کاتریج که باید همواره روغن کاری شود چون در اثر اصطکاک کم کم کوتاه شده و از هم دور می شوند که در این صورت باید از کار کردن با آن خوداری کرد تا قطعه عوض شود. هم چنین شما می توانید از با کیفیت ترین و به صرفه ترین تجهیزات دندانپزشکی سایت دندان724 دیدن کنید.

  @8نکته اساسی درباره ی یونیت دندانپزشکی|تجهیزات دندانپزشکی

چگونگی نسبت دور ایر موتور به دستگاه آنگل

بیشتر مواقع در انتهای دستگاه آنگل که به دور آن یک نوار رنگی نقش بسته است ، چگونگی دور ایرموتور به آنگل را مشخص می کند.

  • چنانچه نوار به رنگ آبی باشد ، تبدیل و نسبت دور ایرموتور به آنگل 1 به 1 است.
  • چنانچه نوار به رنگ قرمز یا نارنجی باشد، تبدیل و نسبت دور ایرموتور به آنگل ۱ به ۵ است.
  • چنانچه نوار به رنگ سبز باشد دور موتور کم می شود و نسبت ها 2 به 1 ، 4 به 1 ، 10 به 1 ، 20 به 1 و 40 به 1 خواهد بود.
  • چنانچه نوار به رنگ مشکی باشد دور موتور کم می شود و نسبت ها 22  به 1 ، 25 به 1 خواهد بود که از این آنگل ها بیشتر جهت جراحی و ایمپلنت کاربرد دارند.
  • هندپیس های جراحی که به صورت مستقیم است همیشه نسبت دور ایرموتور به آن 1 به 1 است.

هم چنین شما می توانید انواع دستگاه های آنگل دندانپزشکی و با کیفیت ترین و به صرفه ترین تجهیزات دندانپزشکی از سایت dandan724 انتخاب کرده و خریداری نمایید.

تجهیزات دندانپزشکی | آنگل دندانپزشکی

شکل 2 آنگل دندانپزشکی

نکات مهم در نگهداری و مراقبت از آنگل

  • مراقب باشید آنگل از دستانتان نیفتد و یا ضربه ایی به آن وارد نشود به دلیل این که هر گونه ضربه و تغیر شکل آن ایجاد کننده اختلال در عملکرد آنگل می شود.
  • بعد و قبل از ضدعفونی کردن دستگاه آنگل، آن را روغن کاری کنید.
  • برای ضدعفونی کردن دستگاه آنگل باید از استریل کلاس B یعنی اتوکلاو استفاده کنید و در صورت احتیاج به تمیز کردن با ماده ضدعفونی کننده، دستمالی را آغشته به ماده ضدعفونی کنید و آنگل را در میان آن قرار دهید.
  • در صورت مشاهده هرگونه لقی در بخش کارتریج دستگاه آنگل، آن را برای متخصص بفرستید و حتماً بلبرینگ آن عوض شود. زیرا احتمال آسیب به اکسل و کارتریج آنگل خیلی زیاد است.
  • برای باز کردن مجاری دستگاه آنگل می توانید از دستگاه های اولتراسونیک استفاده کنید. هم چنین شما می توانید انواع دستگاه های آنگل دندانپزشکی و با کیفیت ترین و به صرفه ترین تجهیزات دندانپزشکی از سایت دندان724 انتخاب کرده و خریداری نمایید dandan724.

سوالات مربوط

 

1 برای استریل کردن آنگل از چه نوع استریلی استفاده باید کرد؟

استریل نوع B

 

2 نسبت دور ایرموتور هندپیس های جراحی همیشه چه قدر است؟

1 به 1 است.

 

3 ساده ترین و پایدارترین طرح برای وسایل چرخشی کدام است؟

هندپیس مستقیم