دلیل بروزبیماری لثه+4 نکته درباره ی درمان آن
بیماری لثه-عفونت لثه

دلیل بروزبیماری لثه+4 نکته درباره ی درمان آن

بیماری لثه یک بیماری التهابی مزمن است. با تخریب تدریجی بافت‌های حاشیه دندان و استخوان های اطراف  دندان همراه است. معمولاً ناشی از تجمع باکتری‌ها و تشکیل پلاک بر روی سطح دندان‌ها است. در صورت عدم درمان، باعث تخریب آهسته استخوانهای دندان، عفونت لثه و در نهایت از دست دادن دندان‌ها می‌شود.لثه‌ها از پایه دندان جدا شده، فاصله‌ای به نام جیوه پریودنتال شکل می‌گیردباعث لرزش و نقصان پایداری دندان‌ها می‌شود. ‌ بیماری لثه می‌تواند در دو مرحله اصلی به طور کلی عوامل(gingivitis) و جیوه پریودنتال (periodontitis) ظاهر شود. در صورتی که به تجهیزات دندانپزشکی دست دوم برای درمان بیماری لثه اشاره می‌کنید ممکن است دارای خطراتی باشند.برای دیدن کلیه تجهیزات دندانپزشکی به سایت dandan724مراجعه فرمایید.

فهرست تصاویر

بیماری لثه 1اسکلیر

بیماری لثه 2تجهیزات دندانپزشکی

بیماری لثه 3پولیش دندان

نکاتی درباره ی عوامل بیماری لثه :

بیماری لثه  ممکن است به دلیل ترکیبی از عوامل شامل عوامل باکتریایی، عوامل غیرباکتریایی و عوامل خارجی ایجاد شود. تجهیزات دندانپزشکی کارکرده می توان برای درمان بیماری لثه استفاده کرد. در زیر به برخی از دلایل مهم بروز بیماری لثه اشاره می‌کنم:

تجمع پلاک: پلاک یک لایه برفرازی از باکتری‌ها و سایر مواد می‌باشد که روی سطح دندان‌ها تشکیل می‌شود. اگر پلاک به مدت طولانی بر روی دندان‌ها و لثه‌ها باقی بماند، باکتری‌ها می‌توانند التهاب را در لثه‌ها ایجاد کنند.

التهاب لثه: پلاک بر روی دندان‌ها می‌تواند منجر به التهاب لثه شود. این التهاب به عنوان جوانه‌زایی لثه شناخته می‌شود و با قرمز شدن، آسیب و خونریزی لثه‌ها همراه است.

آسیب لثه: در صورتی که لثه‌ها به طور مکرر آسیب ببینند، مانند فشار قوی بر روی دندان‌ها به هنگام مسواک‌زنی نادرست، ممکن است عفونت و التهاب در لثه‌ها به وجود آید.

عوامل غیرباکتریایی: برخی عوامل غیرباکتریایی می‌توانند نقشی در بروز بیماری لثه داشته باشند. این عوامل شامل تغییرات هورمونی (مانند دوران بارداری یا دوران پیش از بلوغ)، سیستم ایمنی ضعیف، استرس، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی می‌شوند.

عوامل خارجی: استعمال تنباکو، مصرف الکل، تغذیه نامناسب و تماس مداوم دندان‌ها با بافت‌های آسیب‌پذیر محیط دهان (مانند دندان‌های پلاک‌دار یا لثه‌هایی که از دندان‌ها عقب‌تر قرار دارند) نیز می‌توانند عوامل موثر در بروز بیماری باشند.

مراقبت پیشرفته از دندان‌ها: استفاده از فرش دندان مناسب و نخ دندانی برای پاکسازی میان دندانی‌ها و مناطق سخت‌تر رسیدن توصیه می‌شود. همچنین، استفاده از آنتی‌سپتیک‌ها می‌تواند به کنترل رشد باکتری‌ها کمک کند.

بنابراین، این بیماری  عمدتاً به عوامل باکتریایی، عوامل غیرباکتریایی و عوامل خارجی برمی‌گردد.متخصصان دندان ۷۲۴  می گویند بهداشت دهان ُدندان، مراقبت منظم دندان‌ها و مراجعه به دندانپزشک پیشگیری در این بیماری موثر باشد.

بیماری لثه 1اسکلیر

بیماری لثه-التهاب لثه
بیماری لثه-التهاب لثه-دندان724

با چه تجهیزات و تخصصی می  توان بیماری لثه را رفع کرد؟

برای درمان بیماری لثه، پزشکان دندانپزشکی از تجهیزات و وسایل متنوعی استفاده می‌کنند. در سایت dandan724تجهیزات دندانپزشکی متفاوتی وجود دارد . در ادامه، چندین تجهیزات برای درمان این  بیماری را ذکر می‌کنم:

اسکیلر: این ابزار یک وسیله دستی است. برای جمع‌آوری ،از بین بردن پلاک ، سنگ زدایی از روی سطح دندان‌ها و زیر لثه استفاده می‌شود.  اسکیلرها ممکن است به صورت دستی یا الکتریکی عمل کنند.

ابزارهای بیولیزا: این ابزار برای جریان هوا ،آب ، پاکسازی سطح دندان‌ها ، از بین بردن لکه‌ها، پلاک و رسوب‌های سطحی استفاده می‌کنند. این روش می‌تواند  بهترین نتیجه را در حذف لکه‌های سطحی از دندان‌ها ارائه دهد.

جت آبی :این دستگاه آب را با فشار قوی به سمت لثه و فضای بین دندان‌ها پرتاب می‌کند.  می‌تواند به طور موثری پلاک ،باقیمانده‌های غذایی را از بین ببرد به تمیزی و سلامت لثه کمک کند.

دستگاه لیزر : لیزرهای دندانپزشکی برای تسریع فرآیند ترمیم بافت‌های لثه و تسهیل درمان بیماری لثه به کار می‌روند. با استفاده از این دستگاه، پزشک می‌تواند بافت‌های آسیب دیده را جذب کند و روند التیام را تسریع کند.

رادیوگرافی: در این بیماری  استفاده از تصاویر رادیوگرافیکی (X-ray) می‌تواند به پزشک کمک کند تا تغییرات لثه را مشاهده کند . شدت بیماری لثه را تشخیص دهد.

دستگاه جراحی پریودنتال:: در موارد پیشرفته بیماری لثه، روش‌های جراحی ممکن است لازم باشد. در این صورت، پزشک با استفاده از ابزارهای جراحی پریودنتال، اقدام به ترمیم و بازسازی بافت‌های لثه و استخوان‌های حاشیه دندان می‌کند.

تجهیزات و روش‌های درمانی بیماری لثه  در هر مورد به شدت بیماری، نیازهای بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد. دندانپزشک می‌تواند با توجه به شرایط خاص، بهترین روش درمانی را تعیین کند و تجهیزات مورد نیاز را استفاده کند.

  تجهیزات دندانپزشکی دست دوم | بهترین یونیت تجهیزات دندانپزشکی دست دوم در ایران

راهکارها و روش های برای  مقابله با بیماری لثه:

رفع مشکل بیماری لثه در واقع از طریق ترکیبی از مراقبت‌های خانگی و درمان‌های حرفه‌ای توسط پزشک دندانپزشکی صورت می‌گیرد. بهداشت دهان و دندان‌ها: رعایت بهداشت دهانی منظم شامل مسواک زدن حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه، استفاده از نخ دندانی و آب‌کشی دهان با محلول ضدعفونی کننده است. این روش‌ها به کاهش تجمع پلاک دندانی و پیشگیری از بیماری کمک می‌کنند.

بازدید منظم از پزشک دندانپزشکی: برای تشخیص زودهنگام و درمان بیماری لثه، مراجعه منظم به پزشک دندانپزشکی بسیار مهم است. پزشک می‌تواند به شما راهنمایی کند و درمان‌های لازم را انجام دهد.

پاکسازی پروفسیونال (Scaling): این روش توسط پزشک دندانپزشکی انجام می‌شود و شامل جمع‌آوری و از بین بردن سنگ و پلاک دندانی بر روی سطح دندان‌ها و زیر لثه است. این روش بازسازی لثه را تسهیل کرده و به بهبود وضعیت لثه کمک می‌کند.

روش‌های جراحی پریودنتال: در موارد پیشرفته بیماری لثه، روش‌های جراحی ممکن است لازم باشد. این شامل عملکردهایی مانند ترمیم و بازسازی بافت‌های لثه و استخوان‌های حاشیه دندان است.

داروها و ضدعفونی‌کننده‌ها: پزشک ممکن است داروها و ضدعفونی‌کننده‌ها را به شما تجویز کند تا علائم این بیماری  را کاهش دهند و التیام بافت‌های لثه را تسریع کنند.

لیزر درمانی: استفاده از دستگاه‌های لیزر درمانی برای تسهیل درمان بیماری لثه و التیام بافت‌های آسیب دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تغییرات در رژیم غذایی: مصرف مواد غذایی سالم و پر از مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی کامل و اجتناب از مصرف مواد قندی و نیمه‌پرپروسه می‌تواند به بهبود سلامت لثه کمک کند.

مشاورین dandan724 معتقدن که با دندانپزشک خود، بهترین راهکارها و روش‌هایی که برای شما مناسب است را تعیین کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و انجام مراقبت‌های روزانه می‌تواند در پیشگیری از بیماری لثه موثر باشد.

بیماری لثه 2تجهیزات دندانپزشکی

بیماری لثه-اجزای دندانپزشکی
بیماری لثه-اجزای دندانپزشکی-دندان 724

2 نوع از راهکارهای تخصصی بیماری لثه:

1)پاکسازی پروفسیونال:پاکسازی پروفسیونال یا درمان پروفسیونال (Professional Cleaning) یکی از روش‌های اساسی در درمان بیماری لثه است. این روش توسط دندانپزشک یا بهداشت دهانی (هیجانیست) با استفاده از تجهیزات و ابزارهای ویژه انجام می‌شود. و به طور معمول شامل مراحل زیر است:

بررسی اولیه: در این مرحله، دندانپزشک یا بهداشت دهانی به بررسی وضعیت عمومی دهان و لثه شما می‌پردازد. این شامل بررسی علائم بیماری لثه، اندازه گوشته لثه، نفوذ پاکت‌های لثه و اندازه سنگ‌های دندانی است.

برداشت سنگ دندانی:  سنگ‌های دندانی ،پلاک روی سطح دندان‌ها و زیر لثه با استفاده از  اسکیلر  و اولتراسونیک  برداشته می‌شوند. این فرآیند به خوبی پلاک و سنگ‌های دندانی را از سطح دندان‌ها و زیر لثه تمیز می‌کند.

آرایش سطح ریشه: در آسیب به لثه و نفوذ پاکت‌های لثه، سطح ریشه دندان‌ها با استفاده از سکوپ  یا اسکیلر قراضه‌ای آرایش می‌شود. این کار باعث تمیزی و صافی سطح ریشه می‌شود و به بهبود وضعیت لثه کمک می‌کند.

پولیش دندانی: در این مرحله، پس از برداشت سنگ دندانی و آرایش سطح ریشه، سطح دندان‌ها پالیش می‌شود.  با استفاده از پاست‌ها و ابزارهای خاصی صورت می‌گیرد و باعث براقیت و صافی بیشتر سطح دندان‌ها می‌شود.

2)روش‌های جراحی پریودنتال: روش‌های جراحی پریودنتال (Periodontal Surgery) درمانی هستند که در مواردی که این بیماری  به شدت پیشرفت کرده و روش‌های غیرجراحی قادر به بهبود وضعیت لثه نیستند، استفاده می‌شوند. این روش‌ها توسط دندانپزشک تخصصی پریودنتولوژی (متخصص بیماری‌های لثه و بافت‌های حول دندان) انجام می‌شوند و با هدف بهبود سلامت لثه، کاهش عمق پاکت‌های لثه و بازسازی بافت‌های حول دندان انجام می‌گیرند.

بیماری لثه 3پولیش دندان

بیماری لثه -پولیش دندان
بیماری لثه -پولیش دندان -دندان 724

سخن آخر

بیماری لثه معمولاً ناشی از تجمع پلاک دندانی است که باعث تحریک و التهاب لثه می‌شود. در نتیجه، لثه قرمز، آبکی، و آسیب پذیر تر می‌شود. پلاک دندانی یک لایه بی‌رنگ و لزج است که تشکیل می‌شود.اگر پلاک  به مدت طولانی  روی سطح دندان‌ها و زیر لثه بماند. عفونت لثه، تخریب بافت‌های نرم و استخوان اطراف دندان را  منجر می شود. برخی از افراد ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی بیشتر در معرض بیماری قرار بگیرند. رژیم غذایی نامناسب ، فقر در مصرف مواد مغذی می‌تواند به وضعیت سلامت لثه تأثیر بگذارد و به بروز بیماری این بیماری  منجر شود.برای اطلاعات بیشتر درباره ای بیماری لثه در سایت دندان 724  کلیک کنید.

موضوع:دلیل بروز بیماری لثه چیست؟
تاریخ:16/12/1402
نویسنده:معصومه چلیپا
مجموعه:اوج شید

سوالات متداول

1)دلیل بروز بیماری لثه چیست؟

اغلب به دلیل تجمع پلاک دندانی و رفتارهای نامناسب مراقبت از دندان‌ها رخ می‌دهد.

2) آیا استفاده از تنباکو می‌تواند عامل بروز بیماری لثه باشد؟

بله، مصرف تنباکو از جمله سیگار کشیدن و مصرف توتون می‌تواند عامل برو می‌تواند عامل بروز این بیماری  باشد.اگر سیگار می‌کشیدید، ترک آن الزامی است. سیگار باعث کاهش جریان خون در لثه می‌شود و می‌تواند عوارض بیماری  را تشدید کند.

3)تعدادی تجهیزات تخصصی برای رفع بیماری لثه ذکر کنید؟

اسکیلر،ابزارهای بیولیزا،جت آبی،دستگاه لیزر،رادیوگرافی،دستگاه پریودنتال و …