رادیوگرافی چیست؟+4 نکته راجع به آن
رادیولوژی دندان-رادیوگرفیdc

رادیوگرافی چیست؟+4 نکته راجع به آن

 

رادیوگرافیdc این نمونه رادیو گرافی مخصوص دندانپزشکی است.رادیوگرافی دندانپزشکی FIAD مدل DC

یکی از روش های سریع و دقیق تشخیص آبسه دندان، پوسیدگی دندان، نقایص فک و انواع ناهنجاری ها می باشد. رادیوگرافیdc  این امکان را برای پزشک محیا می کند که از یک یا دو دندان از ریشه تا تاج عکس بگیرد. پزشکان با قرار دادن دوربین در درون دهان و رادیوگرافی دندانپزشکی می توانند هرگونه مشکل اناتومی دندان را تشخیص دهند .رادیوگرافی  dcبا اشعه ایکس کار میکند.رادیوگرافی دست دوم در مدل 2100 با سیستم پرتو ایکس داخل دهانی با فناوری فرکانس بسیار بالا (DC) مقرون به صرفه تر از همیشه است.

تصاویر

رادیوگرافی 1dc

رادیوگرافی 2برند

رادیوگرافی 3پایه ای

تصویربرداری دیجیتالی در دندانپزشکی :

امروزه یکی از رایج ترین انواع رادیولوژی های دندان مربوط به تصویربرداری دیجیتال می باشد.رادیوگرافیdcبسیار برای دندانپزشک مهم و کاربردیست که میتواند در تشخیص دندانپزشک تاثیرگذار باشد. انواع رادیوگرافی کارکرده دیجیتالی در بازار موجود است که نسبت به سال ساخت ومتریال استفاده شده به خرید و فروش می رسد با مراجعه به سایت dandan724 می توانند انواع رادیوگرافی راببینید .انواع کاربردهای رادیوگرافیdc تشخیص پوسیدگی،مشاهده ریشه دندان،بررسی سلامت قسمت استخوانی دندان،مشاهده وصعیت دندان در حال رشد می باشد.در گذشته عموماگیرنده های اشعه به صورت فیلم های رادیوگرافی وجود داشتند که به تدریج با ظهورتصویر برداری دیجیتال استفاده از این فیلم ها و روش سنتی تاریکخانه کاهش پیدا کرد.

با رادیوگرافیdcدر آن به دلیل استفاده اشعه ایکس و در اشعه کمتر وضوح تصویر بالاتر و کیفیت عکس برای تشخیص دقیق تر دندانپزشک استفاده می شود. متخصصان دندان 724 بر این باورند که با رادیوگرافیdcمی توان عکس دقیقی از ریشه دندان و وضعیت دندان به دست اورد. دستگاه اشعه ایکس رادیوگرافیdcمی تواند با استفاده از تظییمات زمان کم و نوردهی تصاویری سازگارتری به نمایش بگذارد. در رادیو گرافیdc  تصاویر ثابت با کنتراست بالا مشاهده کرد و به همبن دلیل کیفیت تصاویر نیز بالا می رود. از مهمترین ویژگی ها گرافی dc این است که فیلم کمتر در معرض اشعه ایکس قرار می گیرد.

رادیوگرافی 1dc

رادیوگرافی-رادیوگرافیdc
رادیوگرافی-رادیوگرافیdc-دندان724

تفاوت رادیوگرافیdc و رادیوگرافیAC  چیست؟

دستگاه های رادیوگرافی در دو نوع AC و DC موجود هستند. رادیوگرافیdc ولتاژ تک فاز دارند رادیوگرافی ac ولتاژدوفاز استاده میکنند .اشعه ایکس رادیوگرافیdcالکتریسته ورودی را به نحوی تغییر می دهدکه این اشعه در معرض قدرت ثابت بیشتری قرارمی گیرد.اشعه ایکس در رادیو گرافی ac به گونه ای طراحی شده است که فیلترهای آلومینیوم برای اشعه ایکس را از بین ببرند بسیار ضعیف عمل می کنند .اشعه ایکس رادیوگرفی dc برای تامین انرژی هد اشعه ایکس  ازجریان الکتریکی مستقیم بهره می برد.رادیوگرافیac برای تامین هد اشعه ایکس از شرکت برق استفاده میکند .در راردیوگرافی dc جریان مستقیم یک منبع ثابت برق است و به همین دلیل اشعه ایکس تولید شده از آن صاف می باشدو سازگاری دارد.

اشعه ایکسac در مقدار نوردهی سنسور یا فیلم می تواند ناسازگاری ایجاد کند .در رادیوگرافیdc شدت جریان و جهت جریان تغییر نمی کند اما در رادیوگرافی ac شدت و جهت است. در رادیوگرافی ac جریان الکتریکی متناوب 60 بار در هر ثانیه جهت خود را تغییر می دهد و شدت آن نیز در هر ثانیه 120 بار کاهش و یا افزایش می یابد.رادیوگرافیdc و رادیوگرافی ac هر دو تصویر داخل دهان را عکس برداری می کنند .سطح توان که توسط اشعه ایکس ac تولید می شود شکلی سینوسی دارد.

به همین دلیل توان اصلی اشعه ایکس که از دستگاه خارج می شود هر لحظه دارای نوسان است.رادیوگرافی acنسبت به رادیوگرافیdc گران تر است.دندانپزشکان در دندان 724 معتقدن تفاوت این رادیوگرافیdc و ac بر روی کارایی این دو دستگاه تاپیر بسزایی دارد .

بهترین برند های دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی :

رادیوگرافی 2برند

عکس برداری-رادیوگرفیdc
عکس برداری-رادیوگرفیdc-دندان724

1)دستگاه رادیوگرافی دگوتزن: این دستگاه رادیو گرافی ساخت کشور ایتالیا می باشد و از تاییدیه های لازم در زمینه طراحی و ساخت برخوردار است.از قدرت بسیار بالای برخورد دار است و بازوهای آن بسیار انعطاف پذیر می باشد.این دستگاه در دو نوع رادیوگرافی acو رادیوگرافیdc و در مدل های دیواری و پایه دار موجود می باشد.در این دستگاه برای ایجاد وضوح بیشتر در تصاویر از فیلتر آلومینومی استفاده شده است. انواع برندهای دگوتزن د ر فروشگاه dandan724  ارائه می شود.

  فسفر پلیت ایرتکنیک | 3 کاربرد از این دستگاه تصویربرداری دندان

2)دستگاه رادیو گرافی اوریکس:این دستگاه ساخت کشور ایتالیا می باشدو یکی از تجهیزات با کیفیت در زمینه تصویربرداری است.تصاویری با وضوح و کیفیت بسیار بالا ثبت می نماید و زمان ثبت تصاویر در آن بسیار سریع می باشد.این دستگاه در مدل های مختلف رادیوگرافیac و رادیوگرافیdc در انواع شکل های پایه دار و دیواری تولید و عرضه می شود.

3)دستگاه رادیوگرافی رمدی:این دستگاه به صورت پرتابل بوده و می توان از آن در هر نوع مکانی استفاده نمود.تصاویر دریافتی توسط ایندستگاه نیز بسیار واضح و بدون تاری بوده و نقطه کانونی آن0.4 میلی متر می باشد.این رادیو گرافی به صورت بی سیم بوده که پس از هر بار شارژ کامل می توان 400 بارآن استفاده نمود.ولتاژ تیوپ این دستگاه 70 کیلو ولت است. این ساخت کره جنوبی بوده و از دو سال گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار است.

4)دستگاه رادیوگرافی فیاد:این دستگاه با کیفیت ساخت کشور کلمبیا می باشد.این دستگاه از نوع پایه دار و رادیو گرافی ac بوده و زمان اکسپوز آن از 0.03 الی 1.63 ثانیه است.ولتاژتیوپ این رادیوگرافی 65 کیلو وات و جریان آن نیز به میزان 8 میلی آمپر است.بر روی این دستگاه یک نمایشگر از نوع دیجیتالی تعبیه شده و نقطه کانونی آن 20 سانتی متر است.

نکات مهم برای خرید دستگاه رادیو گرافی دندانپزشکی:

نوع دستگاه رادیوگرافیdc و رادیوگرافیac ارائه شده است.رادیوگرافیacاز ولتاژو جریان دوفاز برای عکس برداری برخوردار است.نوع رادیوگرافیdcولتاژتک فاز با فرکانس بالا برای عکس برداری استفاده می کند.دستگاه رادیو گرافی پرتابل واتک نمونه ای از دستگاه رادیوگرافیdc بوده و از محبوبیت بالایی برخوردار است . این دستگاه را می توانید از سایت دندان724 تهیه کنید.نوع اتصال دستگاه رادیو گرافی معمولا در شکل های دیواری ،پایه دار و پرتابل در بازار عرضه می شود که دندان پزشک با توجه به نیازخودو محیط مطب خود هر یک از انواع آنرا انتخاب می نماید.رادیوگرافی دیواری ثابت بوده و بر روی ذیوار نصب می گردد.دستگاه رادیوگرافی پایه دار متحرک بوده و امکان جابه جایی آن نیز وجود دارد.

رادیوگراف پرتابل نیز دارای پایه ای مخصوص برای ثابت کردن در مطب می باشد.نوع تایمر:تایمر از مهمترین دستگاه رادیوگرافی به شمار می رود.تایمرهای با کیفیت معمولا از سیستم میکروپروسسوری پیشرفته تشکیل شده است که زمان اکسپوز دستگاه را مشخص و به نمایش می گذارد. تایمرها با فرکانس بالا کار میکنند و در برخی موارد همزمان به تیوپ متصل می شوند.به همین دلیل تایمر از اهمیت بالایی برخورد است.گارانتی و خدمات پس از فروش از مهمترین مسائلی است که توجه دندانپزشکان را به خود جلب کرده است.دستگاهی که از خدمات پس از فروش برخورددار است در صورت بروز مشکل می توان به شرکت تولید کننده آن مراجعه کرد و از خدمات آن برخوردار شد

برای استفاده از بهترین برندها با گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه های رادیوگرافی از سایت dandan724  دیدن کنید. رادیوگرافی استوک یکی از روش‌های تصویربرداری پزشکی است که برای ارزیابی و تصویربرداری از مفاصل استفاده می‌شود.

رادیوگرافی 3پایه ای

عکس دندان-رادیوگرافی dc
عکس دندان-رادیوگرافی dc-دندان724

نتیجه گیری

استفاده از رادیگرافی بسیار دقیق بوده که مناطق پنهانکوچکی از پوسیدگی ها یدندان، عفونت های استخوتنی،بیماری لثه،آبسه ها،ناهنجاری های رشدی و … را که با معاینه چشمی قابل تشخیص نیست.به طور کلی رادیوگرافی دارای دو نوع داخل دهان و خارج دهان بوده که رادیوگرافی ac, dc دو نوع مهم رادیگرافی داخل دهانی می باشد.  در هر دو رادیوگرافی از اشعه ایکس استفاده می کنند با این حال  اولویت دادن ایمنی بیمار و رعایت دستورالعمل های ایمنی در برابر اشعه بسیار مهم است.متخصصان با پذیرش قابلیت های دستگاه های اشعه ایکس دندان درک مزایای آن می توانند کیفیت مراقبت را افزایش دهند. برای دیدن انواع و رادیوگرافیdcوac می توانید به سایت دندان724 مراجعه کنید.

موضوع:رادیوگرافیdcچیست
تاریخ:09/12/1402
نام نویسنده:معصومه چلیپا
مجموعه :اوج شید

سوالات متداول

1)رادیوگرافی دندانپزشکی چیست؟دستگاهی است که از داخل و خارج دهان تصویر بردای می کند ومشکلات آسه دندان و ریشه های دندان راتشخیص می دهد.

2)تفاوت رادیوگرافیac و رادیوگرافیdcچیست؟

رادیوگرافی dcولتاژ تک فاز و رادیوگرافیacولتاژ دو فاز و….

3)انواع رادیوگرافی ها از نظر نوع اتصال چند نوع اند؟

سه نوع پایه ای ،دیواری و پرتابلی