10 مورد از اجزای یونیت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی - اجزای یونیت دندانپزشکی

10 مورد از اجزای یونیت دندانپزشکی

اجزای یونیت دندانپزشکی هنگام خرید یونیت دندان پزشکی بسیار اهمیت دارد.اجزای یونیت دندانپزشکی از اصلی ترین و مهمترین وسیله در هر کلینیک دندان پزشکی محسوب می شود.  گاهی ممکن است کالاهایی مانند اجزای یونیت دندانپزشکی دچار پوسیدگی رویه شود. معمولا با تعویض رویه تبدیل به کالایی نو شده و می توان با کمترین هزینه تا مدت ها از آن استفاده نمود. برای قیمت یونیت دندانپزشکی دست دوم از قیمت اصلی همان مدل یونیت ، باید به ازای هر یک سال از عمر دستگاه حدود 5 درصد از قیمت نو همان مدل کسر شود. بهتر است قبل از خرید یونیت دندانپزشکی استوک به تعداد سال هایی که کار کرده است توجه داشته باشید .

فهرست تصاویر

اجزای دندانپزشکی 1کاسه کراشور

اجزای دندانپزشکی 2کنترل بلوک

اجزای دندانپزشکی 3هندپیس

آنچه در این مقاله می خوانید: اجزای یونیت دندانپزشکی چیست ؟

در دندانپزشکی می  توان یونیت دندان پزشکی را قلب کلینیک دانست. یونیت ها بر اساس نوع قرارگیری اینسترومیت ها بر روی تابلت به دو دسته شلنگ از بالا و شلنگ از پایین تقسیم می شوند.  یونیت دندانپزشکی کار کرده کاملا شبیه یونیت نو است. از فاکتورهای مهمی که باید برای خرید اجزای یونیت دندانپزشکی در نظر گرفت سطوح یونیت باید کاملا صاف و صیقلی باشد. تا به راحتی تمیز و ضدعفونی گردد تحت تاثیر محلول ها ضدعفونی کننده ،رنگ آن خراب نشود.سایت dandan724 بر آن است با فروش آنلاین تجهیزات نو و دست دوم دندان پزشکی به کیفیت و دقت دندانپزشک بیافزایید.

صندلی:محلی است که بیمار بر روی آن می نشیند دارای روکش چرمی است از اصلی ترین اجزای یونیت دندانپزشکی صندلی می باشد که  شامل شاسی،پشتی،تشک،زیرسری، زیردستی است. کلیدهای تنظیم پوزشن بر روی تابلت دندان پزشک و در اغلب یونیت ها  بر روی میز دستیار طراحی شده اند. از مواردی که هنگام انتخاب صندلی مناسب باید  به آن توجه کرد این این است صندلی دارای شاسی مستحکم باشد و موتورهای استفاده در صندلی دارای قدرت مناسب باشد. برای دیدن صندلی ها با کیفیت  برندهای معتبر به دندان 724 رجوع کنید.

پایه و بازوی یونیت: اجزای یونیت دندانپزشکی و تمام قطعات مربوط به آن از جمله چراغ یونیت بر روی یک بازوی افقی نصب می شود.  توانایی بازو و مکان قرار گرفتن آن طوری طراحی شده که کل سیستم دارای تعادل باشد و بدون هیچ گونه لرزشی و با کمترین وزن  مورداستفاده قرار گیرد .بازوی چراغ از سه بخش بازوی اولیه،بازوی ثانویه و بازوی سوم تشکیل شده است که بیشترین خرابی در مرور زمان مربوط به بازوی سوم است. بازوی چراغ برای جابه جایی چراغ در جهات مختلف و ثابت نگهداشتن در زاویه مورد نیاز کاربرد دارد.

یونیت - اجزای یونیت دندانپزشکی
یونیت – اجزای یونیت دندانپزشکی – دندان 724

اجزای دندانپزشکی 1کاسه کراشور

یونیت دندان پزشکی چیست؟

ابزارهای مختلفی در کار دندانپزشکی وجود دارند که هر کدام به نحوی به دندانپزشک کمک می کنند. یکی از این وسایل بسیار ضروری و مهم در این حرفه را می توان یونیت دانست .

چراغ یونیت :نور چراغ یونیت باید سفید رنگ و بدون سایه باشد در مقابل آب تا حدی مقاوم و شدت نوردر یونیت بستگی زیادی به نوع و جنس شیشه منعکس کننده در پشت لامپ دارد. در واقع نور چراغ باید همانند نور خورشید باشد رعایت رنگ نور این اجزای یونیت دندانپزشکی باعث عدم خستگی زیاد چشم دندان پزشک میشود. در نتیجه می تواند با دقت بیشتری به کار درمان ادامه دهد شدت نور از ویژگی های مهم چراغ یونیت است که معمولا 8000 تا 24000 لوکس تنظیم می گردد.

کاسه کراشور:این قسمت برای پر کردن لیوان برای شستش دهان بیمار و کاسه کراشور برای خالی کردن دهان بیمار استفاده می شود. کراشور باید گودی مناسب داشته و فاصله آن تا بیمار طوری باشد که به هنگام تخلیه آب دهان اطراف آن خون الوده و یاآلوده نگردد. یک شیر آب کوچک در بیرون و کنار آن وجود دارد که جهت پر کردن لیوان یک بار مصرف برای بیمار در زمان شست و شوی دهانش می باشد.  بعد از اتمام کار با این اجزای یونیت داندنپزشکی باید کاملا ضدعفونی شود . کراشور معمولا از جنس چینی ،سنگی،پلاستیکی و … می باشد.

میز کنسول پزشک یا تابلت :میزی است که در کنار صندلی دندان پزشک ،سمت راست یا چپ او قرار می گیرد. در اجزای یونیت دندانپزشکی تابلت ها در یونیت به دو صورت شلنگ از بالا و شلنگ از پایین طراحی شده است .بر روی این میز یک سری دکمه جهت کنترل قسمت های مختلف یونیت و صندلی و حتی امکانات اضافی دیگری وجود دارد.با مراجعه به فروشگاه دندان 724 می تواند این تجهیزات را تهیه کنید.

  تجهیزات دندانپزشکی | دندان724 | آبچوراتور دندانپزشکی!

سیستم ساکشن در یونیت دندان پزشکی چه نقشی دارد ؟

میز کنسول دستیار یا تابلت:  میز کنسول یکی دیگر از کاربردی ترین اجزای یونیت دندانپزشکی محسوب می شود .دکمه های تابلت یا کنسول پزشک معمولا بر روی میز دستیار وجود  دارند. روی هر میز یونیت قسمت هایی برای نگه داشتن اینسترومنت ها ،لایت،کیور،ساکشن،پوآر،بزاق کش سایر ابزارها می باشد.نحوه قرار گرفتن اینتسرومنت ها بر روی این هولدرها و باعث عملکرد اینسترومنت ها می شود.در ضمن کنترل فشار هول و آب نیز معمولا با پیچ هایی که در زیراین میزها تعبیه شده است، صورت می گیرد .

سیستم ساکشن: یکی از مهمترین اجزای یونیت دندانپزشکی می باشد لوله ای کوچکی است که برای مکش بزاق استفاده شده و در دهان گذاشته می شود. بزاق کش: به وسیله ی آب و یا هوا عمل می کند مکش این سیستم تقریبا ضعیف است برای کشیدن خون،بزاق غلیظ و مایعات چرکی مناسب نیست.ساکشن مرکزی :قدرت مکش آن بین 10 الی 15 برابر ساکشن های معمولی است و قدرت مکندگی حدود 50 لیتر آب در دقیقه را دارد.در اجزای یونیت دندانپزشکی ساکشن همانند جارو برقی عمل می کند.برای آشنایی بیشتر با ساکشن های متنوع به سایت dandan724 رجوع کنید.

جداکننده آمالگام: اکثر اجزای یونیت دندانپزشکی جدا کننده آمالگام را ندارند این موضوع باعث ایجاد مشکلات محیطی می شود.

کنترل بلوک: از مهمترین اجزای یونیت دندانپزشکی تابلت می باشد واحدی است که عمل تقسیم ، قطع و وصل کنترل بولم و انتقال آب و هوا به اینتسرومنت های  دندان پزشکی را بر عهده دارد. سیستم کنترل بلوک کاملا به صورت پنوماتیکی است. در داخل اجزای یونیت دندانپزشکی ،شیرهای پنوماتیکی،ایرسوئیچ ها و جعبه های تقسیم مختلف وجود دارد. البته لازم به ذکر است در برخی سیستم ها از کنترل بلوک استفاده نمی شودو همچنین  در برخی از دستگاه های الکترونیکی از شیر برقی،میکرو سوئیچ و سوئیچ فشاری استفاده می گردد.

آیا میدانید از اصلی ترین اجزای یونیت دندانپزشکی باکس جانبی است؟

داخل این جعبه معمولا مخزن آب،بزاق کش،جدا کننده آمالگام،برد تغذیه،رگلاتور و …قرار دارند.

باکس جانبی یونیت: قسمت اصلی یک یونیت دندانپزشکی  باکس جانبی آن است که در داخل آن عموما بزاق کش جداکننده آمالگام و منبع ذخیره آب قرار دارند. در داخل باکس یونیت مدار ساکشن و فیلتر آب نیز می تواند قرار داشته باشد .مدار ساکشن یک نوع سه راهی مخصوص است که با جریان آب یا هوا می تواند مکش نسبت به دهان بیمار ایجاد کند. منبع ذخیره آب 3 کاربرد اصلی و مهم دارد عبارتند از: استفاده به عنوان آب ذخیره در مواقع قطبی آب ،استفاده به عنوان سرم فیزیولوژیک در مواقع جراحی،  استفاده از مواد ضدعفونی کننده جهت شستشو و ضدعفونی شلنگ ها و مسیر آب

 

هندیپس :یکی دیگر از اجزای یونیت دندانپزشکی  هندپیس هاهستند  قطعات دستی و چرخشی هستند که برای بریدن ،تمیز کردن و صیقل داد دندان ها استفاده می شوند . راه اندازی هندپیس ها از طریق سیستم های راه انداز پنوماتیک ،تسمه ای یا الکتریکی صورت بگیرد .هندپیس ها بر اساس چرخش به دو دسته تقسیم می شوند.هندپیس های سرعت پایین:معمولا سرعت این مدل نزدیک به 20000 دور در دقیقه است از این مدل می توان ایرموتورها را نام برد. هندپیس های سرعت بالا :این قطعات با سرعت های بالاتر از 100000 دور در دقیقه می چرخند. مانند توربین.

وسایل دندانپزشکی - اجزای یونیت دندانپزشکی
وسایل دندانپزشکی – اجزای یونیت دندانپزشکی – دندان 724

اجزای دندانپزشکی 2کنترل بلوک

نتیجه گیری

در این مقاله به آموزش بخش ها ی مختلف  و اجزای یونیت دندانپزشکی پرداختیم . هر بیمار باید روی یونیت بخوابد تا توسط پزشک معاینه و سپس درمان شود در نتیجه اسایش و راحتی بیمار در طول درمان بسیار مهم است . قیمت یونیت دندان پزشکی با توجه به برند و متریالی که برای اجزی یوینت دندان پزشکی به کار رفته و مدل ساخت و استحکامی که دارد متنوع می باشد. متخصصان دندان 724 بر این باورند انتخاب یونیت استاندار از برندهای معتبر و با کیفیت بسیار مهم است.از برندهای که در صنعت دندان پزشکی شناخته شده اند و محصولات با کیفیت تولید می کنند استفاده کنید . می توانید

ارزان ترین و گران ترین یونیت ها را درسایت dandan724  ببینید.

موضوع :اجزای یونیت دندانپزشکی
تاریخ: 1402/12/05
نویسنده :معصومه چلیپا
مجموعه :اوج شید
اجزای یونیت دندانپزشکی :صندلی،چراغ یونیت،کاسه کراشور،…

هندپیس - اجزای یونیت دندانپزشکی
هندپیس – اجزای یونیت دندانپزشکی – دندان 724

اجزای دندانپزشکی 3هندپیس

سوالات متداول

1)آیا میدانید اجزای یونیت دندانپزشکی چیست؟

صندلی،پایه وبازوی یونیت و کاسه کراشورو ..

2) تابلت که یکی از اجزای یونیت دندانپزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟

میزی است که در کنار صندلی دندان پزشک سمت چپ یا راست قرار دارد  تابلت ها در یونیت به دو صورت شلنگ از بالا و شلنگ از پایین طراحی شده اند

3)شدت نور چراغ در یونیت به چه چیزی بستگی دارد؟

نوع و جنس شیشه منعکس کننده در پشت لامپ