10 نکته ی مهم در زمان رادیوگرافی دندانپزشکی|تجهیزات دندانپزشکی

10 نکته ی مهم در زمان رادیوگرافی دندانپزشکی|تجهیزات دندانپزشکی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]تجهیزات دندانپزشکی | رادیوگرافی دندانپزشکی

عنوان 10 نکته ی مهم در زمان رادیوگرافی دندانپزشکی
دپارتمان اوج شید
نویسنده مصطفی کاظمی
تعداد کلمات 905
زمان مطالعه 9دقیقه

 

فهرست :

#رادیوگرافی دندانپزشکی چیست؟ و کاربرد آنچه می باشد ؟

#موارد مهمی که انجام رادیوگرافی تاثیر می گذارد :

#اشعه ایکس را دیوگرافی چه خطراتی دارد ؟

انواع رادیوگرافی کدام اند و به چند دسته تقسیم می شوند ؟

#تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی دندانپزشکی چیست ؟

دوران بارداری و استفاده از این دستگاه و نکات مربوط به آن :

 

شکل:

شکل 1تجهیزات دندانپزشکی:

شکل 2رادیوگرافی دندانپزشکی:

 

#رادیوگرافی دندانپزشکی چیست؟ و کاربرد آنچه می باشد ؟

تجهیزات دندانپزشکی/ تصویربرداری دندان با اشعه ایکس معمولا سالانه با مراجعه به دندانپزشک انجام می‌گیرد. تصویربرداری‌ها همچنین می‌توانند با درخواست دندانپزشک به دنبال ایجاد مشکل یا درمان دندانی، تعداد دفعات بیشتری به کار گرفته شوند. فاکتورهایی که بر تصویربرداری دندانپزشکی با اشعه ایکس اثر می‌گذارند.  شامل: سن، سلامت فعلی دهان و دندان، نشانه‌های بیماری دهانی، سابقه بیماری‌های لثه و یا پوسیدگی دندان می‌شوند. اگر بیمار جدیدی هستید، احتمالاً تحت پرتونگاری دندانی قرار می‌گیرید تا دندانپزشک جدید شما بتواند تصویری شفاف از سلامت دنداننان به دست آورد. رادیوگرافی دندانپزشکی را در سایتdandan724 ما ببینید.

به شکل 1تجهیزات دندانپزشکی مراجعه کنید :

#موارد مهمی که انجام رادیوگرافی تاثیر می گذارد :

 • سن بیمار
 • سابقه بیماری های دندانی
 • داشتن دندان های پوسیده وخراب
 • انجام عمل جراحی روی دندان
 • انجام دادن ارتودنسی

کودکان به خاطر رشد آن ها نیازمند به مشاهده دندانشان دارند.  از این روکودکان به تعداد جلسات بیشتری برای رادیوگرافی نسبت به افراد بزرگسال دارند. پزشک مربوطه موظف است.  به طور منظم بیماران کودک را ویزیت کرده و سلامت و آسیب دندان هایشان را مورد بررسی قرار دهد. و تا جایی که امکان دارد ازمشکلات پیش رو دندان های دائمی جلو گیری کند. تجهیزات دندانپزشکی

بهترین رادیوگرافی دندانپزشکی  در استان تهران ، دندان 724 با ما همراه باشید.

#اشعه ایکس را دیوگرافی چه خطراتی دارد ؟

به این توجه داشته باشید که مقدار اشعه ایکس رادیوگرافی های دندان پزشکی خیلی کم است.  و آنچنان خطری برای بیماران ندارد ولی برای ایمنی بیشتر قبل از انجام رادیوگرافی پوشش سربی بر تن خواهند کرد. رادیوگرافی برای خانم های باردار درسه ماه اول اکیدا ممنوع می باشد. خانمی که بارداراست باید هنگام ویزیت به پزشک خود اطلاع دهد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”10522″ img_size=”full” alignment=”right” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]شکل 1تجهیزات دندانپزشکی:

انواع رادیوگرافی کدام اند و به چند دسته تقسیم می شوند ؟

از راه هایی مهمی که می توان سریع به آسیب های دهانی پی برد عبارت اند. از: پوسیدگی دندان،آبسه های دندان،نقص فک وصورت ونوع های مختلف آسیب دیدگی دیگرازدستگاه های دوربین دار رادیوگرافی استفاده می کنند. دستگاه های رادیوگرافی انواع گوناگونی دارند و به دو گروه درون دهانی و خارج دهانی تقسیم می شوند. ( تجهیزات دندانپزشکی) به این صورت که رادیوگرافی درون دهانی،نوار اشعه ایکس داخل دهان قرار می گیرد.  ودر رادیوگرافی خارج دهان نور اشعه ایکس دز خارج دهان قرار می گیرد. انواع رادیوگرافی به صورت زیر می باشد: (رادیوگرافی دندانپزشکی)

 • رادیوگرافی داخل دهانی
 • رادیوگرافی بایت وینگ
 • رادیوگرافی پری اپیکال
 • رادیوگرافی اکلوزال
 • رادیوگرافی های خارج دهانی
 • رادیوگرافی پانورامیک
 • رادیوگرافی سفالومتری
 • رادیوگرافی مخوطی یا توموگرافی
 • رادیوگرافی سیالوگرافی و دیجیتالی

 

 

 

#تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی دندانپزشکی چیست ؟

radiology  یک زمینه تخصصی از پزشکی می باشد، در حالی که رادیوگرافی یک تکنولوژیست که در پزشکی استفاده می شود. تجهیزات دندانپزشکی را در سایت ما ببینید.

radiology  تشخیص و درمان بیماری هاست، در حالی که رادیوگرافی تولید تصاویری از ارگان های بدن می باشد که به عنوان مبنایی برای رادیولوژیست ها در تشخیص و درمان بیماری های خاص می باشد.

به شکل 2رادیوگرافی دندانپزشکی مراجعه کنید:

خواندن رشته رادیولوژی خیلی طول می کشد، به خاطر این که تنها ان هایی که دوره پزشکی را گذرانده اند، می توانند در رادیولوژی تخصص بگیرند. اما با دیپلم دبیرستان هم می توان در رشته رادیوگرافی تحصیل کرد.

تکنولوژی هایی مثل ام آر آی، سونوگرافی، ماموگرافی، سی تی اسکن، ایکس ری و پزشکی هسته ای از رادیوگرافی برای ایجاد تصاویر دقیق استفاده می کنند، در نتیجه توسط ان هایی که radiology خوانده اند ارزیابی می شوند. تجهیزات دندانپزشکی را در سایت ما ببینید. 4dandan72

رادیوگرافی داخل دهانی

رادیوگرافی های داخل دهانی رایج ترین نوع هستند و سطح بالایی از جزئیات را نمایش می دهند.

کاربردها:

 • تشخیص پوسیدگی
 • مشاهده ریشه دندان
 • بررسی سلامت قسمت استخوانی اطراف دندان
 • مشاهده وضعیت دندان در حال رشد

دوران بارداری و استفاده از این دستگاه و نکات مربوط به آن :

در دوران بارداری گرفتن عکس دندان تا چهار بار در هر ویزیت دندانپزشکی ایمن است. اگرچه اکثر بیماران و دندانپزشکان ترجیح می‌دهند که رادیولوژی را تا زمان زایمان به تاخیر بیاندازند.  رادیوگرافی دندانپزشکی را در سایت ما ببینید.

اما چنانچه شرایط اورژانسی باشد، هیچ مشکل یا نگرانی برای انجام رادیولوژی وجود ندارد.  ومیزان اشعه دریافتی با رعایت احتیاط‌هایی مانند پیشبند سربی دولایه آن‌قدر ناچیزخواهد بود که حتی قابل اندازه گیری نیز نیست. رادیولوژی دندان معمولاً در دوران شیردهی یا تلاش برای بارداری نیز توصیه نمی‌شود. تجهیزات دندانپزشکی را در سایت ما ببینید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”10523″ img_size=”full” alignment=”right” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]شکل 2رادیوگرافی دندانپزشکی:

یافتن مشکلات دهانی مانند پوسیدگی دندان، ساختارهای دندانی پنهان وآسیب به استخوان‌های که ازدندان حمایت می‌کنند (مانند ریشه‌های شکسته دندان). اشعه‌ ایکس دندانپزشکی اغلب برای یافتن مشکلات اولیه حتی قبل از بروز هرنوع علائمی بکار می‌روند.

یافتن دندان‌هایی که در جای خود نیستند و یا به ‌درستی در طول لثه رشد نکردند. دندان‌های که نامرتب و شلوغ رشد کردند به دندان‌های نهفته معروف هستند.  بهترین رادیوگرافی دندانپزشکی  در استان تهران ، دندان 724 با ما همراه باشید.

از طریق رادیوگرافی دندان‌ها، مشکلاتی چون کیست، تومور و آبسه تشخیص داده می‌شود.

موقعیت دندان‌های دائمی در حال رشد در فک کودکانی که هنوز دندان‌های اولیه یا شیری آن‌ها نیفتاده است بررسی می‌شود.

برای مواردی چون پوسیدگی‌های گسترده، جراحی عصب‌ کشی، ایمپلنت‌ دندانی و کشیدن دندان درمان مناسبی طرح‌ریزی می‌کند. سایت ما dandan724 می باشد.

برای دندان‌هایی که مرتب نیستند درمان ارتودنسی را طرح‌ریزی می‌کند.  تجهیزات دندانپزشکی را در سایت ما ببینید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]