7 مورد از اجزای اصلی یونیت دندانپزشکی در یونیت شیک طب
یونیت دندانپزشکی

7 مورد از اجزای اصلی یونیت دندانپزشکی در یونیت شیک طب

یونیت شیک طب    

یونیت و صندلی دندانپزشکی: 

اجزای اصلی‌ یونیت‌ دندانپزشکی‌ عبارتند از:

· پایه و بازوی‌ یونیت‌ : 

· چراغ‌ یونیت‌

·کاسه کراشوار و دوش آب لیوان   

·میز (کنسول)‌ دندانپزشک‌ یا تابلت‌

·میز دستیار 

·جعبه جانبی یونیت

·قطعات دستی یا هندپیس     

اجزای اصلی صندلی عبارتند از: 

پشتی‌ صندلی‌:

تشک‌ صندلی‌:

زیر سری‌:

زیر دستی‌

شکل 1 چراغ یونیت قابل مشاهده است

شکل 2 قطعات دستی قابل مشاهده می باشد

یونیت شیک طب

یکی از مهمترین تجهیزاتی که در هر مطب دندانپزشکی لازم است.و کوچکترین اشکال در کارایی آن باعث اختلال در مطب می گردد. امکان این وجود دارد که بعضی از دندانپزشکان دانستن مشخصات فنی و تکنیکی یونیت دندانپزشکی مورد اهمیت نباشد. اما بطور کل دانستن اطلاعات عمومی در هنگام استفاده بهینه و یا حتی تشخیص انجام کار. در موقعه روبرو شدن با انواع مشکلاتی مورد بهره مندی قرار خواهد گرفت.

یونیت‌ و صندلی‌ دندانپزشکی‌:

یونیت دندانپزشکی‌ وسیله‌ای‌ می باشد که در هنگام برخورد‌ بیمار‌ از ناحیه‌ دندان‌ و لثه‌ بیماری برروی‌ آن‌ مستقر می‌شود. و یونیت‌ ابزاری‌‌ جهت‌ کنترل‌ حرکات‌ صندلی‌ و کلیه‌ ابزار هایی‌ که‌ دندانپزشک‌. به‌ وسیله آن‌ ابزار بیمار را درمان می کند، شامل میشود. تمام یونیت‌ها حاوی پایه‌ای هستند که‌ چراغ‌ دندانپزشکی‌ روی‌ آن‌ قرار گرفته است. یونیت‌ شامل ورودی آب‌ و هوا و خروجی‌ فاضلاب‌ است. زیرا آب‌ و هوا برای راه‌اندازی‌ اینسترونت‌، پوآر، کویترون‌، ساکشن‌، کراشوار و دوش‌ آب‌ لیوان‌ مورد استفاده قرار میگیرد‌. یونیت با استفاده ازهوای فشرده، آب و الکتریسته ازطریق کلید یا پدال فعال می شود؛ و اتصال اینسترومنت های چرخشی و پوآر آب و هوا به یونیت به روش کارمیکند: ۱.شلنگ از بالا. ۲. شلنگ آویز.

نکته ای در اینجا وجود دارد این است. که یونیت های شلنگ از بالا  احتمال خطر سقوط توربین، ایرموتور و یا پوآر را ازبین خواهد برد.

یکی از نکات ضروری در ساخت یونیت دندانپزشکی این است که به‌طوری طراحی شود. که وسایل به راحتی در دسترس پزشک قرار بگیرد و از انتشار عفونت جلوگیری کند. سطح یونیت باید کاملاً صاف و نرم باشد تا به راحتی تمیز و ضد عفونی شود؛ و تحت تأثیر مواد ضد عفونی کننده، رنگ آن خراب نشود. جهت جلوگیری از انتشارعفونت از روکش های یکبار مصرف برای اینسترومنت ها توصیه می شود.

اجزای اصلی‌ یونیت‌ دندانپزشکی‌ (یونیت شیک طب) عبارتند از

پایه و بازوی‌ یونیت‌ : یونیت‌ دندانپزشکی‌.و تمامی قطعات‌ مربوطه از جمله چراغ یونیت برروی‌ یک‌ بازوی‌ افقی‌ نصب‌ می‌شود. استقامت‌ فیزیکی بازو و محل‌ باید آنگونه طراحی‌ شود که‌ مجموعه‌ سیستم‌، متعادل‌، بدون‌ لرزش‌ و. با حداقل‌ وزن‌ ممکن‌ مستقر باشد.

چراغ‌ یونیت‌: مقدار نورلازم‌ جهت کار دندانپزشک‌ فراهم‌ شده و باید‌ نور سفید و بدون سایه‌ ارائه شود؛ و در مقابل‌ آب‌ تا حد مناسبی‌ مقاوم‌ باشد. شدت نور در یونیت بستگی به نوع و جنس شیشه انعکاس یافته شده  که در پشت لامپ قرار گرفته شده .و معمولاً شدت نور از 24000 تا 8000 قابل تنظیم است.

  تجهیزات دندانپزشکی دست دوم | انواع تجهیزات دندانپزشکی موجود در دندان 724


شکل 1 چراغ یونیت قابل مشاهده است.

کاسه کراشوار و دوش آب لیوان: کراشوار باید عمق مناسبی داشته باشد؛ و فاصله آن تا بیمار طوری باشد که هنگام تخلیه آب دهان اطراف آن خون و یا آلوده نشود؛ و آب کاملاً درون کراشوار چرخش داشته و خرده های آمالگام و یا خرده های دندان وارد فاضلاب نشود؛ و آب داخل کراشوار تخلیه مناسب داشته باشد. معمولاً کراشوار از جنس چینی‌، سنگی‌، پلاستیکی‌ و … بوده‌ و یک‌ دوش‌ آب‌ لیوان‌ نیز .به آن متصل است که‌ مقدار آب‌ موردنیاز جهت‌ شستشوی‌ دهان‌ بیمار پس‌ از جراحی‌ را تأمین‌ می‌کند.

میز (کنسول)‌ دندانپزشک‌ یا تابلت‌: میزی‌ می باشد در کنار یونیت دندانپزشکی قرار گرفته و چپ‌ و یا راست‌ بودن‌ آن‌ قابل‌ تغییر است‌. روی‌ این‌ میز یک‌ سری‌ دکمه‌ جهت‌ کنترل‌ قسمت‌های‌ مختلف‌ یونیت‌ دندانپزشکی و حتی‌ امکانات‌ دیگر نیز وجود دارد. از مهمترین‌ کلیدهایی‌ که‌ معمولاً بر روی‌ تمامی‌ یونیت‌های‌ دندانپزشکی‌ یافت‌ می‌شود می‌توانیم‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ کنیم:

 Chair up/down این‌ دکمه‌ باعث‌ حرکت‌ صندلی‌ به‌ سمت‌ بالا و پایین‌ می‌شود.
   Backrest movement این‌ دکمه باعث‌ جلو و عقب‌ شدن‌ پشتی‌ صندلی‌ می‌شود.

 Cold/hot water این‌ دکمه‌ باعث‌ ریزش‌ آب‌ گرم‌ یا سرد از کراشوار می شود.

 Height control باعث‌ کنترل‌ و روشن‌ و خاموش‌ شدن‌ چراغ‌ یونیت‌ دندانپزشکی‌ می‌شود.
    Instrument speed control باعث‌ کنترل‌ سرعت‌ چرخش‌ آنگل‌ و توربین‌های‌ دندانپزشکی‌ می شود.
Zero position صندلی‌ را به‌ وضعیت‌ صفر برده‌ و باعث‌ ریزش‌ آب‌ از دوش‌ آب‌ لیوان‌ می شود.

میز دستیار: دکمه‌های‌ تابلت‌ معمولاً برروی‌ میز دستیار وجود دارد. در یونیت‌های‌ کارتی‌ تابلت‌ به‌ صورت‌ یک‌ میز جدا و پرتابل‌ در کنار یونیت‌ قرار می‌گیرد. برروی‌ میزهای‌ یونیت‌ هولدرهایی جهت‌ نگهداری‌ اینسترومنت‌ها، لایت‌ کیور، پوآر، کویترون‌ و … قراردارند. نحوه‌ قرارگرفتن‌ اینتسرومنت‌ها برروی‌ این‌ هولدرها به‌ طوری می باشد که‌ با برداشتن‌ و قرار دادن‌ اینسترومنت‌. برروی‌ این‌ یونیت‌ها میکروسوئیچ‌ موجود در آن‌ قسمت‌ عمل‌ کرده‌ و باعث‌ عملکرد و قطع‌ عمکرد اینسترومنت‌ها می‌شود. درضمن کنترل‌ فشار هوا و آب‌ نیز معمولاً با پیچ‌هایی که‌ در زیر این‌ میزها تعبیه‌ شده‌ است‌، صورت‌ می‌گیرد.

جعبه جانبی یونیت: مهمترین قسمت‌ اصلی‌ یک‌ یونیت‌ جعبه فرعی آن‌ است که‌ در آن‌ بزاق کش‌ جداکننده‌. آمالگام‌ و منبع‌ ذخیره‌ آب‌ وجود دارد.

قطعات دستی یا هندپیس: قطعاتی هستند. چرخشی که به منظور بریدن، تمیز کردن و صیقل دادن دندان استفاده می شود.

شکل 2 قطعات دستی قابل مشاهده می باشد.

اجزای اصلی صندلی عبارتند از:

– شاسی‌ صندلی‌: سازه اصلی‌ یونیت دندانپزشکی‌ شاسی‌ آن‌ است که‌ از سه‌ قسمت‌ پایینی، میانی‌ و بالایی‌ تشکیل‌ می‌شوند. این‌ سه‌ قسمت‌ توسط‌ لولاهای‌ فولادی‌ و بوش‌های‌ برنزی‌ نسبت‌ به‌ یکدیگر حرکات‌ تاشونده‌ و عاری‌ از لرزش‌ هستند.

پشتی‌ صندلی‌: پشتی‌ یونیت دندانپزشکی معمولاً‌ از جنس‌ فایبرگلاس‌ و به صورت‌ یکپارچه‌ هستند.

تشک‌ صندلی‌: بطور معمول جنس‌ روکش‌ تشک‌ و پشتی آن‌ از جنس چرم‌ مخصوص‌ می باشد؛ و تشک‌ یونیت جهت دسترسی‌ به‌ قسمت‌ داخلی‌ صندلی‌ می‌توان‌ از آن‌ جدا کرد.

زیر سری‌: در طراحی‌ زیر سری ها‌ تلاش‌ می‌شود در حین‌ کار لرزش‌ کمتری داشته‌ باشد. زیر سری های‌ دندانپزشکی‌ دارای‌ 3 درجه‌ آزادی‌: تغییر ارتفاع‌، تغییر زاویه‌ زیرسری‌ و تغییر زاویه‌ زیر گردن‌ می‌باشند.

زیر دستی‌: زیر دستی‌ یونیت دندانپزشکی‌ نیز در قسمت‌ چپ‌ دستگاه‌ می باشد. تا بیماران بتوانند از سمت‌ راست‌ به‌ راحتی‌ بر روی‌ صندلی‌ قرار گیرد.