۷ مورد راجب تجهیزات دندانپزشکی & رادیوگرافی دندانپزشکی !

تجهیزات دندان پزشکی

۷ مورد راجب تجهیزات دندانپزشکی & رادیوگرافی دندانپزشکی !

تجهیزات دندانپزشکی | رادیوگرافی دندانپزشکی | دندان ۷۲۴| Dandan724

عنوانویژگی های رادیوگرافی و زمان استفاده
نویسندهنیلوفر سجادی
دپارتماناوج شید
تعداد کلمات مطالعه۹۵۹ کلمه
مدت زمان مطالعه۹دقیقه

فهرست مطالب:

رادیولوژی دندان یعنی چه و چگونه انجام می شود؟

رادیوگرافی دندانپزشکی داخل دهانی

رادیوگرافی بایت وینگ (Bitewing) نشان دهنده سمت راست دندان

رادیوگرافی پری اپیکال (Periapical) نشان دهنده سمت چپ دندان

رادیوگرافی اکلوزال (Occlusal) نشان دهنده سطح اکلوزال دندان ها

کاربرد رادیوگرافی بایت وینگ و چگونگی انجام آن

الزام تشکیل دوره تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی

فهرست تصاویر:

شکل ۱: تجهیزات دندانپزشکی

شکل ۲:رادیوگرافی دندانپزشکی

رادیولوژی دندان یعنی چه و چگونه انجام می شود؟

یکی از راهای سریع و کامل تشخیص آبسه دندان، پوسیدگی دندان  نقایص فک و دندان و انواع ناهنجاری ها و خسارت های دیگر استفاده از دستگاه ها و دوربین های رادیوگرافی دندانپزشکی می باشد. تجهیزات دندانپزشکی و دستگاه های رادیوگرافی در زمینه دندانپزشکی انواع مختلفی دارند و بطور کامل رادیوگرافی ها به دو دسته اصلی داخل دهانی و خارج دهانی جداسازی می شوند. در رادیوگرافی داخل دهانی نوار اشعه X درون دهان قرار دارد و در رادیوگرافی خارج دهانی  نوار اشعه ایکس در بیرون از دهان قرار دارد.

رادیوگرافی دندانپزشکی داخل دهانی

رادیوگرافی های درون دهانی رایج ترین نوع هستند و سطح بالایی از جزئیات را نمایش می دهند.
ویژگی ها:
– درمان پوسیدگی
– دیدن ریشه دندان
– رسیدگی سلامت قسمت استخوانی اطراف دندان
– مشاهده وضعیت دندان در حال رشد

انواع مختلف رادیوگرافی دندانپزشکی درون دهانی جهات متفاوتی از دندان را نشان می دهند که عبارتند از :

رادیوگرافی بایت وینگ (Bitewing) نشان دهنده سمت راست دندان

این رادیوگرافی کرون دندان های عقب را نشان می دهد. دندانپزشک ها از دو طرف صورت  یک یا دو رادیوگرافی بایت وینگ می گیرند. رادیوگرافی دندان های مولر (دندان های عقب) و دندان های دوپایه (دندان هایی که در روبرو مولر ها قرار دارند) در بالا و پائین و در واقع این عکس تشریحی از دندان های بالا و پائین یک سمت دهان است. این رادیوگرافی به این دلیل بایت وینگ شناخته شده است. اگر شخصی هنگام گرفتن رادیوگرافی، وسیله بال مانندی را گاز بگیرد که نوار اشعه X را در طول روند رادیوگرافی در جای خود ثابت نگهدارد. اینگونه رادیوگرافی ها به پزشکان کمک می کنند که پوسیدگی بین دندان های عقب و تغییر ضخامت استخوان ها به دلیل بیماری های لثه را  به راحتی مشخص کنند. برای اطلاعات بیشتر راجب تجهیزات دندانپزشکی  دندان ۷۲۴ میتوانید از طریق وب سایت Dandan724 از مطالب مفیدی بهره مند شوید.

تجهیزات دندان پزشکی

شکل ۱: تجهیزات دندانپزشکی

رادیوگرافی پری اپیکال (Periapical) نشان دهنده سمت چپ دندان

این رادیوگرافی دندانپزشکی دندانی تنها یک یا دو دندان را در آن واحد نمایش می دهد. رادیوگرافی پری اپیکال مثل رادیوگرافی بایت وینگ است. تفاوتش در این است که این رادیوگرافی ارتفاع هر دندان از تاج تا ریشه و قسمتی پایه ای که به دهان (فک) متصل می شود را نشان می دهد. بستگی به این دارد که بهداشت دهان و دندان شما در چه وضعیتی است. و مشکلات دندانی که در گذشته داشته اید دندانپزشک ممکن است برای فرد یک بررسی کامل رادیوگرافی و یا FMX تجویز کند. این روند شامل نمایش هر دندان از تاج تا ریشه و قسمت بنیادی دندان است. این رادیوگرافی تغییرات غیرطبیعی در ریشه ها و استخوان محیطی آنها را نشان می دهد. تجهیزات دندانپزشکی یکی از مهمترین عواملی است که کمک می کند تا بتوان سلامت دهان و دندان را تضمین کرد وتلاش کرد. تا از پوسیدگی دندان ممانعت کرد و از عفونت های دهان و فک جلوگیری کرد. بنابراین باید کیفیت و مرغوبیت این ابزارآلات مرتبط با دندانپزشکی را در نظر گرفت تا سلامتی افراد به خطر نیافتد.

رادیوگرافی اکلوزال (Occlusal) نشان دهنده سطح اکلوزال دندان ها

این رادیوگرافی دندانپزشکی از رادیوگرافی های معمول دیگر بزرگتر است و رشد و جایگاه دندان های کودکان را نشان می دهد. هر رادیوگرافی تقریباً تمام طاق دهان بالا و یا پائین را نمایش می دهد.

آینه های دندانپزشکی یا آینه دهانی یکی ازتجهیزات دندانپزشکی بکار میرود. شکل این آینه معمولاً دایره ای شکل است و اکثرا از شماره ۴ و ۵ این آینه استفاده میشود. شماره ۲ معمولاً موقعی استفاده می‌شود که از اندازه‌ای کوچک تر بخواهیم استفاده کنیم. بخصوص در زمانی که در حال کار روی دندان‌های عقب باشیم و سد دندانی در دهان باشد. راه های استفاده این آینه وسیع است. مهم‌ترین کاربردش: دادن دید غیر مستقیم به دندانپزشک، تاباندن نور به سطوح مورد نیاز و استغفار بافت‌های نرم است.

 

کاربرد رادیوگرافی بایت وینگ و چگونگی انجام آن

عکسبرداری در دندانپزشکی از عکسهایی هستند که به شناسایی مشکلات دندان به دنداپزشک جهت بررسی سلامت دندانها کمک می کنند. که این تصاویر از دندان های شما عکسبرداری شده است. عکسها رادیوگرافی دندانپزشکی ها توسط تابش اشعه ایکس بسیار ضعیف است. زیرا دیدن مشکلات درون دندان ولثه که در ظاهر مشخص نیستند انجام میشود. در واقع شما میتوانید از رادیوگرافی دندانپزشکی و تجهیزات دندانپزشکی ما بهره ببرید. برای اطلاعات بیشتر از دندان ۷۲۴ میتوانید از طریق وب سایت Dandan724 استفاده کنید.

رادیو گرافی دندانپزشکی

شکل ۲:رادیوگرافی دندانپزشکی

بصورت  کلی تجهیزات دندانپزشکی به شکل زیر تقسیم می شوند

 

 1. کمپرسور
 2. آمالگاماتور
 3. كاویترون (دستگاه جرم گیری دندان)
 4. لایت كیور (نور سرد)
 5. اینسترومنت ها (توربین – ایرموتور – میكرو موتور –  پوآر – آب و هوا – هندپیس – آنگل – ایر اسكلر)
 6. استریلیزاتور
 7. رادیولوژ
 8. ساكشن ها
 9. موتور آویز
 10. تابوره
 11. یونیت و صندلی

الزام تشکیل دوره تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی

مهندسی پزشکی یکی از امروزه ترین رشته هایی است که قدم به زمینه دنیای تکنولوژی جهانی گذاشته است. رشته علوم فنی و مهندسی در کمک رساندن به پزشکان برای تشخیص و درمان هرچه سریع بیماری ها تاثیر زیادی دارد. اهداف اصلی برگزاری دوره تعمیرات ابزار دندانپزشکی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران. تربیت نیروهای کارشناسی در زمینه آشنایی عیب یابی و تعمیرات تجهیزات دندانپزشکی می باشد.

 

ارسال دیدگاه

اینستاگرام
تلگرام
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها
enemad-logo