13 نکته مهم قبل از مراجعه به دندانپزشک

13 نکته مهم قبل از مراجعه به دندانپزشک

13 نکته مهم قبل از مراجعه به دندانپزشک: خیلی از افراد از مراجعه به دندانپزشکی بی میل میباشند. چون مایل نیستند که دندانپزشک یک جسم خارجی سخت را دائما در دهانشان بچرخاند و با دندان های آنها تماس پیدا کند. ولی باید اظهار داشت که این کار ناخوشایند برای حفظ سلامت و بهداشت دراز مدت دهان و دندان شما اجباری و ضروری میباشد.

علاوه بر این اگر از هر درد و ناراحتی دهانی و ندانی مثل آپسه، زخم های دردناک دهانی یا دندان های حساس به گرما و سرما رنج میبرید، دندانپزشک میتواند کمک بزرگی به شما کند و خیلی از مشکلات شما را حل کند.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که قبل از مراجعه به دندانپزشکی چه کار باید کرد و چه مقدماتی را باید فراهم کنید؟ در ادامه به پاسخ این سوال شما میپردازیم.

 1. انتخابدندانپزشک خوب

بدون تردید کیفیت ارائه خدمات یک دندانپزشکی که در کلینیک های دندانپزشکی مختلف با هم یکسان نیست. حتی در یک کلینیک دندانپزشکی هم ممکن است دندانپزشک خوب، با مهارت، با اخلاق و کیفیت کار متفاوت وجود داشته باشد.

قبل از اینکه وضعیت دندان شما بدتر شود و نیاز فوری به دندانپزشک پیدا کنید، بدنبال دندانپزشک خوب بگردید! پیدا کردن یک دندانپزشک خوب به افرادی که دچار فوبیا از دندانپزشکی میباشند توصیه میشود. چونکه مراجعه به یک محیط و چهره آشنا میتواند در کنترل اضطراب آنها نقش عمده ای بازی کند.

برای پیدا کردن کلینیک دندانپزشکی یا یک دندانپزشک خوب میتوانید از تجربه خانواده و دوستانتان یا جستجو در سایت های معتبر کمک بگیرید. همینطور میتوانید به شکل اتفاقی برای معاینه به چند دندانپزشک مراجعه کنید و بهترینشان را انتخاب کنید.

 1. آرامش شما زمانی که نزد دندانپزشک هستید از همه چیز مهم تر است
  پشنهاد میکنم قبل از مراجعه به ندانپزشکی آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید و حتی الامکان کمی بخوابید. خستگی و استرس میتواند روی روند درمان شما اثر منفی بگذارد. خستگی میتواند آستانه تحمل شما به درد را کاهش دهد یا روند بی حس شدن دندان ها با مشکل روبه رو شود.

شنیدن موسیقی و فکر کردن به تجربیات خوب و خوشایند قبل میتواند از استرس شما بکاهد. اگر در محیط دندانپزشکی همچین تدارکاتی وجود ندارد. خودتان یک دستگاه پخش موسیقی و هدفن همراه داشته باشید و پیش از درمان و حین آن به موسیقی آرامبخش خود گوش دهید

 1. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

مهم است که چند ساعت پیش از مراجعه به دندانپزشکی دندان های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید. ولی نکته مهم دیگر این است که دراین کار زیاده روی نکنید. اگر تا الان هیچگاه در بین مراجعات خود به دندانپزشکی از نخ دندان استفاده نکرده‌اید. باید بدانید که نخ دندان کشیدن چند روز قبل از مراجعه به دندانپزشکی نه تنها سودی برای شما و دندان‌های‌تان ندارد. بلکه امکان دارد به دندان‌های‌تان آسیب هم برساند. بنابراین بهتر است که به طور مداوم و هر روز از نخ دندان استفاده کنید تا از بوی بد دهان و جمع شدن جرم روی دندان ها جلوگیری شود.

در صورتکه نوبت ویزیت شما برای صبح میباشد. مثل همیشه مسواک بزنید و از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مضاعف خود داری کنید. اما اگر پس از ظهر با دندانپزشک قرار ملاقات داشتید. بهتر است که بعد از صرف ناهار مسواک بزنید تا هیچ ذره و غذایی بین دندان های شما باقی نماند. این کار باعث می شود که دندان های شما تمیز شده و دهانتان بوی بد ندهد. در مراجعه به دندانپزشک احساس خجالت و ناراحتی نکنید.

 1. اگر بیمه هستید، دفترچه بیمه خود را فراموش نکنید

با اینکه معمولا خدمات دندانپزشکی تحت حمایت بیشتر بیمه های درمانی نیست به جز در موارد خاص شما مجبورید هزینه درمانتان را به شکل آزاد بپردازید، اما همراه داشتن دفترچه بیمه لازم است.

چون گاهاً لازم است برای تشخیص بهتر دندان برای شما عکس تشخیصی یا آزمایش بنویسند یا اینکه لازم است دندانپزشک بداند برا تکمیل درمان های دندانپزشکی داروهای خاصی را مصرف کنید. پس برای پرهیز از دوباره کاری و مراجعه به دندانپزشک از همراه داشتن دفترچه بیمه غفلت نکنید.

 1. دارو‌ها و سابقه پزشکیتان را همراه داشته باشید

دندانپزشک زمان تصمیم گیری برای درمان شما باید از سابقه پزشکی شما آگاهی داشته باشد. باید بداند شما چه بیماری ای دارید و چه داروهایی مصرف می کنید.

چونکه انجام درمان های دندانپزشکی برای برخی بیماران محدودیت هایی دارد و باید تدبیرهای خاصی قبل از آغاز درمان دندانپزشکی برای آن ها پیش بینی شود یا اینکه داروهای دندان پزشکی ممکن است با داروهایی که شما برای بیماری دیگری مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

بیماری های واگیر دار (مانند هپاتیت)، دیابت (بیماری قند)، فشار خون بالا و بیماری های قلبی و البته احتمال بارداری خانم ها از معروف ترین بیماری ها و مشکلاتی هستند که دندانپزشکان باید چگونگی درمان را برای مبتلایان به آن ها تغییر دهند و یا داروهای خاصی را پیش از درمان برای آنان تجویز کنند.

 1. فقط در صورت تشخیص پزشک، دارو مصرف کنید!

بعضی از  افراد به علت مشکلات و بیماری هایی که به آن ها مبتلا هستند، باید یک ساعت پیش از مراجعه به دندانپزشک آنتی بیوتیک مصرف کنند. چون احتمال انتقال عفونت و باکتری در خون آنها وجود دارد، بعضی از درمان های دندانپزشکی مثل، کشیدن دندان و جراحی لثه با خون ریزی همراه اند.

شناسایی این مورد بر عهده دندانپزشک و پزشک معالج بیماری شماست. افراد مبتلا به مشکلات قلبی و کلیوی از جمله بیمارانی هستند که بنا به شرایط بیماری احیاناً باید قبل از درمان های دندانپزشکی آنتی بیوتیک مصرف کنند.

 1. رادیوگرافی های قبلی و پرونده دندانپزشکی خود را همراه ببرید

اگر برای درمان دندان های خود به دندانپزشک جدیدی مراجعه می کنید که سابقه ای از درمان های گذشته شما ندارد، بهتر است یک کپی از پرونده دندانپزشکی خود تهیه کرده و به او ارائه دهید. همچنین اگر رادیوگرافی های قدیمی از دندانتان در دسترستان میباشد آن ها را هم هنگام مراجعه به دندانپزشک همراه داشته باشید.

  فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی، انواع تجهیزات دندانپزشکی را معرفی می نماید @ #

در خیلی از موارد بررسی رادیوگرافی های قدیمی شما را از تهیه رادیوگرافی های جدید بی نیاز میکند و یا مقایسه این عکس ها با عکس تشخیصی جدید میتواند دندانپزشک در بررسی سیر پیشرفت یک بیماری و انتخاب طرح درمان درست کمک کند.

 1. تشنه و گرسنه نباشید

با شکم خالی به دندانپزشکی نروید. تشنگی و گرسنگی میتواند میزان تحمل درد شما را کاهش دهد و بر اضطرابتان افزایش دهد. اگر قند خون شما افت کند امکان دارد در میانه درمان دچار افت قند خون شوید و از حال برید و یا حالتان دگرگون شود.

از دیگر سو ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند بعد از درمان هایی مانند جراحی لثه، ایمپلنت دندان یا کشیدن دندان، تا چند ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. حساب تمامی این احتمالات را داشته باشید و پیش از مقالات با دندانپزشک غذا بخورید.

 1. درست قبل از مراجعه به دندانپزشکی غذا نخورید

اگر درست قبل از مراجعه به دندانپزشکی چیزی بخورید مخصوصا اگر غذاهای چرب و یا پر ادویه ای بوی بد آن و ذرات باقیمانده آن لابه لای دندان های شما باقی میماند. اگر چه تقریبا همه تا حدودی از بوی بد دهان رنج میبریم، اما بهتر است پیش از مراجعه به دندانپزشکی از خوردن ماهی و با غذاهای حاوی سیر و پیاز که بوی دهان را بد میکند خودداری کنید.

می توانید غذاهای مورد علاقه خود را پس از مراجعه به دندانپزشکی بخورید و توجه داشته باشید که حتما دست کم یک ساعت قبل از مراجعه به دندانپزشکی چیزی نخورید.

 1. پیش از رسیدن وقت درمان در مطب حاضر شوید

سعی کنید به موقع در محل درمان حضور پیدا کنید. علاوه بر اینکه نمودار شخصیت شما و احترامتان به دندانپزشک میباشد، میتواند ار بروز استرس های بی مورد مانند تلاش برای پیدا کردن جای اتومبیل و دویدن روی راه پله ها یا بحث با منشی به خاطر تاخیری که داشتید پیشگیری کنید.

در برخی از کلینیک ها می بینیم که روی یک برگه متنی با این مضمون نوشته شده: ساعت ویزیت شما، صرفاً زمان حضور شما در کلینیک است!

درمان های مختص دندانپزشک زمان مشخصی ندارد و امکان دارد در مراحل درمان اتفاقاتی رخ بدهد که زمان حضور شما را در کلینیک یا بیشت رکند یا کمتر. این اتفاقات طبیعی می باشد. در بیشتر اوقات ارتباطی به مهارت دندانپزشک خوب یا نحوه مدیریت و زمانبندی کارکنان کلینیک ندارد.

 1. در صورت لزوم همراه داشته باشید

اگر شما برای دریافت خدمات دندانپزشکی اضطراب دارید، یا مثلا میخواهید درمان مشکل و پیچیده ای نظیر جراحی لثه یا ایمپلنت های دندان برای شما انجام شود، بد نیست از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید شما را همراهی کند.

 1. کسانی که بچه خردسال دارند باید از قبل برای مراجعه به دندانپزشک برنامه ریزی کنند

چه فرزندان شما سابقه مراجعه به دندانپزشکی را داشته باشند و چه نداشته باشند، آماده کردن آن‌ها و رفتن به مطب دندانپزشک کابوسی وحشتناک خواهد بود مخصوصا اگر بدانند که آن‌ها را به مطب دندانپزشکی می‌برید. متاسفانه دندانپزشکی از آن جاهایی نیست که بتوانید خیلی راحت و بدون دغدغه و دردسر به آن‌جا رفته و بچه‌های‌تان را نیز همراه خود داشته باشید. بنابراین باید از قبل آن‌ها را برای رفتن آماده کرده باشید. حتی ساکت‌ترین و آرام‌ترین کودکان نیز در مکان‌های خلوت و غریبی مانند دندانپزشکی دچار وحشت شده و رفتارهای غیرمعمول و عجیب و غریبی از خود نشان خواهند داد. بنابراین بهتر است برای این کار برنامه‌ریزی دقیق و درستی داشته باشید و مراجعه به دندانپزشک را به امری روزمره و عادی برای کودکان‌تان تبدیل کنید.

برای مثال می‌توانید قبل از مراجعه به دندانپزشک برای آن‌ها نوشیدنی خریده و در مورد کارهایی که دندانپزشکان انجام می‌دهند برای آن‌ها کمی توضیح دهید تا با کار آن‌ها آشنا شده و از ترس آن‌ها کم شود. این برنامه‌ریزی باعث کاهش ترس حاکم بر فضا در هنگام حضور در مطب دندانپزشک می‌شود. مطمئن باشید که هیچ کسی دوست ندارد بچه‌ای را در حال گریه و جیغ زدن ببیند حتی دندانپزشک شما. پس اگر از قبل کودک را برای این موضوع آماده کرده باشید علاوه بر راحت‌تر شدن موضوع برای خودتان، دندانپزشک نیز از شما تشکر خواهد کرد.

 1. لبخند بزنید

مراجعه به دندانپزشک می‌تواند بسیار اعصاب خرد کن باشد مخصوصا اگر حس کنید که به درستی و به خوبی از دندان‌های‌تان مراقبت نکرده‌اید و دندان‌های‌تان در وضعیت خوبی قرار ندارند. البته همه‌ی ما قبل از مراجعه به دندانپزشک چنین حسی داریم و این موضوع غیر طبیعی نمی‌باشد. بنابراین بهتر است آرام باشید و با چهره‌ای خندان و بشاش وارد مطب دندانپزشک شوید.

در کل دندانپزشکان انسان‌های ترسناک یا ناخوشایندی نیستند، اما کار و شغل آن‌ها می‌تواند باعث درد و ناراحتی بیماران شود که متاسفانه این موضوع اجتناب ناپذیر است. سعی کنید مثبت فکر کنید حتی اگر واقعا از دندانپزشکی که به او مراجعه کرده‌اید خوش‌تان نمی‌آید، زیرا این کار باعث می‌شود که جلسه درمانی راحت‌تر و حتی خوشایندی داشته باشید.

ممکن است به محض وارد شدن به مطب دندانپزشکی دچار ترس و دلهره شویم اما باید بدانید که مراجعه به دندانپزشک نیز مانند هر جلسه درمانی دیگری برای سلامت جسمانی ما ضروری و تعیین کننده است. اگر می‌خواهید که هم‌چنان دندان‌های سالم و قوی داشته باشید، باید هر چند وقت یکبار با روی باز و بدون ناراحتی و استرس به دندانپزشک مراجعه کرده و به توصیه‌های او به دقت گوش کرده و آن‌ها را مو به مو انجام دهید. دندانپزشک کمک بسیار زیادی در این زمینه به شما خواهد کرد پس بدون استرس به وی مراجعه کنید.

تجهیزات دندانپزشکی دندان724 دارای انواع تجهیزات دندانپزشکی میباشد و آماده خدمت رسانی به دندانپزشکان عزیز کشورمان میباشد.

با ما در تماس باشید.

09139105104

09120065856