رادیوگرافی دندان
رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان

معمولا همه ی ما وقتی نزد دندانپزشک میرویم، او برای مطمئن شدن از مشکل دندان ما از دندان عکس میگیرد.

در دندانپزشکی مانند سایر رشته های پزشکی از پرتو نگاری برای کمک به تشخیص بیماری یا آسیب دندان استفاده میشود. عکس ها وجود و وسعت حفره یا کرم خوردگی های دندان به کار می آیند. با عکس رادیوگرافی میشود پوسیدگی و فساد دندان یا حتی میشود تشخیص داد مینای دندان سالم هستند یا نه. اللخصوص وقتی که پوسیدگی در بین دندان ها مخفی شده باشد و یا زیر خط لثه ها باشد.

از طریق عکس رادیوگرافی میشود به آبسه دندان، شکستگی‌های فک و دندان، ، آسیب استخوان ناشی از بیماری پیر دندانی و سایر ناهنجاری‌های فک و دندان پی برد. به علاوه، اطلاعاتی در زمینه دندان های در نیامده یا گیرکرده نیز در اختیار دندانپزشک میگذارد. برای گرفتن عکس رادیوگرافی میشود از فیلم های سنتی یا فناوری های دیجیتالی استفاده کرد.

برای تشخیص کرم خوردگی ها میتوان از عکس های بایت وینگ استفاده شود. دلیل نامگذاری آن است که بخش کوچکی از فیلم در دهان و نزدیک دندان‌ها قرار می‌گیرد و شما برای نگه داشتن فیلم با دندان‌های خود روی پوشش کاغذی فیلم فشار می‌آورید. بعد از آن روی دندان تنظیم کرده و اشعه میدهند. تصویر دیجیتال بلافاصله آماده میشود و ظهور فیلم رادیوگرافی چند دقیقه بیشتر زمان نمیبرد.

رادیوگرافی دندان عضو مهم تجهیزات دندانپزشکی

عکس گرفته شده از دندان به دندانپزشک کمک میکند که اقدام مناسب را برای بیمار انجام دهد. میزان اشعه ای که در هنگام رادیوگرافی سنتی ساطع میشود، بسیار بسیار ناچیز است و مقدار اشعه به کار رفته برای گرفتن عکس دیجیتالی حتی از این هم کمتر میباشد.

با این وجود هیچ کس نباید بیش از مقدار لزوم در معرض با اشعه قرار بگیرد. در مورد زمان هایی که میتوانید هرچند وقت یک بار عکس بگیرید با دندانپزشک خود مشورت کنید. به منظور اقدامی برای جلوگیری از دریافت اشعه های بیش از حد، پیش بندی به شما داده میشود که از سینه تا پایین شکم را میپوشاند.

رادیوگرافی تک دندان

عکس تک دندان را «پری اپیکال» می مامند. معمولا این نوع عکس از تک دندان یا حداکثر 2 یا 3 دندان گرفته میشود. از روی این عکس میشود پوسیدگی های سطح جونده دندان را تشخیص داد. همچنین با استفاده از این عکس درمان ریشه دندان انجام میشود. در طول درمان ریشه دندان حداقل 4 عدد باشد؛. از این نوع عکس از دندان شما گرفته میشود.

عکس اولیه که وضعیت ریشه دندان را نشان میدهد. عکس دوم طول فایل و یا سوزن را در کانال دندان شما نشان می دهد. دندانپزشک میتواند به طول ریشه از روی این عکس پی ببرد. عکس سوم که نشان دهنده این است. مواد پر کننده ریشه تمام طول ریشه را پر کرده اند و در نهایت عکس آخری که گرفته می شود. کیفیت درمان ریشه دندان را تایید میکند.

عکس دندان مخصوص کودکان

عکس مخصوص کودکان مثل نوع قبلی میباشد با این تفاوت که اندازه فیلم کوچک است تا در دهان کودک جا بگیرد.
مقدار اشعه لازم برای عکس برداری از دندان های کودکان خیلی کمتر از نوع بزگسالان است که دستگاه تولید اشعه X، این میزان را تنظیم میکند.

عکس پانورامیک

این نوع عکس همان عکس بزرگی است که از همه دندان های فک بالا و پایین گرفته میشوند. برای تهیه این نوع عکس معمولا به مطب های مخصوصی مراجعه کنید که دستگاه مخصوص تهیه این عکس ها را داشته باشند. این دستگاه معمولا دور سر شما میچرخد تا تصاویر مناسبی از همه دندان های شما تهیه کند. دندانپزشکان به علت های مختلفی این عکس را سفارش میدهند.

  یونیت دندانپزشکی چیست و وجود آن در کلینیک های دندانپزشکی چه نقشی دارد؟

یکی از کاربردهای آن بررسی شکستگی فک ها بر اثر ضربه ناشی از تصادف و یا زمین خوردگی است. با این عکس میشود حتی تومور و کیست در فک ها را تشخیص داد و بررسی کرد. قبل از درمان ارتودنسی و یا جراحی دندان عقل نیز لازم است این عکس تهیه شود.

عکس بایت وینگ

شما با تهیه این نوع عکس کمتر میانه خوبی دارید اما این عکس برای نشان دادن پوسیدگی های بین دندانی به خوبی عمل میکند.

گاهاً برای بررسی بین دندان های عقبی شما 4 عدد از این عکس ها کافی میباشد این نوع عکس را «بال پروانه» نامگذاری کرده اند. زیرا شما دندان های فک بالا و پایین را در این عکس تقریبا به شکل بال پروانه خواهید دید. در چکاپ های سالانه از دنداانپزشک بخواهید این عکس را حتما از دندان های شما تهیه کند.

عکس سفالومتری

این عکس را هم باید در مراکز مجهز به انواع دستگاه های رادیوگرافی تهیه کنید. گاهاً اگر دندان های شما نیاز به ارتودنسی داشته باشد، این عکس را باید از دندان هایتان تهیه نمایید. این عکس برای بررسی رشد فک و صورت و جمجمه بسیار عالی میباشد. در اصل مسیر رشد فک و صورت و الگوی صورت را نیز مشخص میکند.

دندانپزشکان برای تعیین وضعیت بهداشت دهان و دندان بیمار و تغییراتی که امکان دارد  بعد ها رخ بدهد. از رادیوگرافی میشود برای جلوگیری از بیماری و تغییرات استفاده کرد.

اشعه ایکس دندانپزشکی اطلاعاتی در خصوص وضعیت فعلی دندان های بیمار را در اختیار دندانپزشکتان قرار میدهد.

دندانپزشک از راه عکسبرداری و رادیوگرافی با اشعه‌ ایکس میشود پوسیدگی جدید دندان را مشخص کرد. چگونگی سلامت لثه‌ها را تعیین میکند و رشد دندان‌های بیمار را ارزیابی میکند. اگر بیمار در طی مراجعه به دندانپزشک قبلی رادیوگرافی شده‌ است بهتر است نسخه‌ای از رادیوگرافی اخیر خود را در اختیار دندانپزشک جدید قرار بدهد.

تجهیزات دندانپزشکی دندان724 دارای انواع رادیوگرافی پایه دار و رادیوگرافی دیواری میتواند خدمات مختلفی را به دندانپزشکان عزیز کشورمان ارائه دهد.

با ما در تماس باشید.

09139105104

09120065856

ضرورت رادیوگرافی دندان

  • به منظور یافتن مشکلات دهانی مثل پوسیدگی دندان، ساختارهای دندانی پنهان(مثل دندان عقل) و آسیب به استخوان هایی که از دندان حمایت میکنند(مثل ریشه های شکسته دندان). اشعه ایکس دندانپزشک گاهی اوقات برای یافتن مشکلات اولیه حتی قبل از پدیدار شدن هر نوع علائم بکار میروند.
  • پیدا کردن دندان هایی که در جای خود قرار نگرفته اند و یا به درستی در طول لثه رشد نکرده اند. دندان هایی که نامرتب  و شلوغ رشد کرده اند و دندان های نهفته معروف اند.
  • از راه رادیوگرافی دندان ها، مشکلاتی مانند کسیت، تومور و آبسه های دندانی مشخص میشود.
  • موقعیت برای رشد دندان های دائمی در حال رشد در فک کودکانی که هنوز دندان های شیری آنها نیافتاده بررسی میشود.
  • برای مواردی مانند پوسیدگی های گسترده، جراحی های عصب کشی، ایمپلنت دندانی و کشیدن دندان، درمان مناسبی طرح ریزی میکند.
  • برای دندان هایی که جلو رشد کرده اند و مرتب نیستند درمان ارتودنسی را طرح ریزی میکند.

قطعا دندانپزشکان بدون عکسبرداری با اشعه ایکس امکان دارد متوجه مراحل ابتدایی پوسیدگی دندان نشوند.

[woo_tab_cat_slider title1=”هم اکنون یونیت دندانپزشکی مورد نظر خود را خریداری نمایید.” description=”برای خرید هر یک از یونیت های دندانپزشکی زیر، بر روی آنها کلیک کنید.” category=”425″ numberposts=”5″ item_row=”1″ tab_active=”1″ columns=”2″ interval=”500″ scroll=”1″]