دستگاه آمالگاماتور
آمالگاماتور

دستگاه آمالگاماتور

آمالگاماتور (Amalgamator) از دو کلمه Amalgam به معنی آلیاژی از دو یا چند فلز که جیوه یکی از آنهاست و ator به معنی عامل تشکیل شده است. در کل جز تجهیزات دندانپزشکی دست دوم به منظور ترکیب مواد برای قالب گیری دندان استفاده میشود.

برای پر کردن دندان از موادی به نام آمالگام استفاده میشود. آمالگام دارای جیوه، مس، نقره، قلع، سرب و … میباشد.

مشکلی که وجود دارد اینست که جیوه اگر با مواد دیگری ترکیب شود به سرعت سفت و خشک میشود. به همین علت آمالگام به صورت پودر فاقد جیوه وجود دارد. زمانی که دندانپزشک قصد دارد از آن استفاده کند باید آن را با جیوه ترکیب کند.

برای ترکیب کردن این مواد و ایجاد خمیری همگن از دستگاه آمالگاماتوره استفاده میشود که مار آن شبیه همزن میباشد.

برای پرکردن دندان از موادی به نام آمالگام استفاده می شود. آمالگام حاوی جیوه، مس، نقره، قلع، سرب و… می باشد.

زمانی که بیمار درد دندان نداشته باشد یا اتاق عصب آن پس از رفع پوسیدگی به طور قطعی باز نشده باشد. دندانپزشک به منظور دادن یک شانس برای حفظ دندان و جلوگیری از کارهای پر رفت و آمد. بالطبع پر هزینه عصب کشی برای بیمار، اقدام به ترمیم و پر کردن دندان میکند.

آمالگام پودر میباشد و جهت تبدیل آن به خمیر، مقداری جیوه با آن مخلوط میکنیم. در داخل دستگاه مخزن های مجزایی برای ریختن آمالگام و جیوه وحود دارد. اول آمالگام و جیوه را داخل مخزن های مخصوص به خودشان میریزیم.

با استفاده از اهرم یا کنترل کننده درصد ترکیب آنها با هم مشخص میکنیم. سپس این مواد به مقدار تعیین شده وارد همزن میشود و در نهایت مخلوط حاصل به خروجی دستگاه رفته و مورد استفاده قرار میگیرد.

آمالگاماتور یک میکسر و دستگاه ترکیب آمالگام میباشد که توانایی انتخاب مقدار درصد ترکیب آمالگام و جیوه را دارد.

این دستگاه در واقع یک میکسر میباشد که در انواع مختلف کپسولی، پودری و مخزنی ساخته شده است.

آمالگاماتور در چه مواردی کاربرد دارد؟

آمالگاماتور استوک جز تجهیزات دندانپزشکی دست دوم است که برای ترکیب آمالگام به همراه قابلیت انتخاب واحد یا درصد ترکیب جیوه و آمالگام به کار میرود. بعد از قراردادن کامپوزیت(مواد ترمیمی که همرنگ دندان) در دندانی که میخواهید پر کنید باید از لایت کیور برای سفت کردن کامپوزیت استفاده کنید.

  فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی | تجهیزات دندانپزشکی

انواع دستگاه آمالگاماتور

آمالگاماتو در دونوع دستگاه ترکیبی و کپسولی وجود دارد.

ترکیبی: در این نوع پودر آمالگام را درون یک محفظه ریخته میشود و درون محفظه دیگر جیوه میریزیم. زمانی که دستگاه را روشن میکنیم جیوه و پودر با نسبت 80 درصد پودر و 20 درصد جیوه ترکیب میشود.

کپسولی: این نوع از دستگاه آمالگاماتور در داخل کپسول های کوچکی قرار میگیرد. در این کپسول ها یک پرده نازک قرار دارد که جیوه ار از پودر جدا میکند.

این کپسول ها بر روی آمالگاماتورهای مخصوصی که به نام آمالگاماتور کپسولی شناخته میشود قرار میدهیم. این نوع آمالگاماتور نسبت به انواع دیگر دارای کاربرد بیشتری میباشد.

دستگاه دوکاره آمالگاماتور

کپسولی: در این نوع دستگاه کپسول در محل استقرار گیره کپسول قرار داده میشود. تنظیم میزان پودر و جیوه امکان پذیر نمیباشد چون شرکت سازنده مقدار واحد آمالگام و جیوه را مشخص نموده است مثلا: 1 واحد یا 2 واحد یا … که در کپسول جاسازی کرده و نیاز به تنظیم خاصی ندارد.

پودری و کپسولی: در این نوع دستگاه میزان آمالگام متغیر میباشد. پیچ تنظیم آن در بغل دستگاه قرار دارد ولی مقدار جیوه همیشه ثابت است. هرچه پیچ تنظیم به طرف مثبت باشد پودر بیشتر و به طرف منفی پودر کمتر میباشد.

پس از هر بار استفاده از آمالگاماتور از برس مخصوص که جهت تمیز کردن داخل لوله و در پوش آمالگاماتور میباشد، استفاده میشود.

قبل از توقف کامل درپوش لوله آمالگاماتور، دقت شود که با دست تماس نداشته باشد. از قرار دادن آمالگاماتور در معرض نور آفتاب احتناب کنید. هر هفته یکی دو مرتبه آمالگاماتور را چند بار سر و ته کنید و بعد در جای خود قرار دهید.

به دلیل لرزش دستگاه پودر آمالگام در مخزن خود فشرده میشود. باعث عبور نکردن مقدار لازم پودر در لوله ترکیب آمالگاماتور میشود که کم شدن پودر، تنظیم دستگاه را بهم میزند.

دندان724 با چشم انداز فروش  تجهیزات دندانپزشکی دست دوم در اصفهان از جمله انواع دستگاه های آمالگاماتور،  لایت کیور و …. تصمیم گرفته تا شرکت ها و پزشکان اصفهان عزیز براحتی بتوانند محصولات مورد نظر خودشان را از وبسایت ما خریداری کنند.