اتوکلاو چیست؟
اتوکلاو

اتوکلاو چیست؟

اتوکلاو دستگاهی میباشد که برای سترون سازی به کار میرود. سترون سازی یعنی نابودی یا حذف همه اشکال حیات(میکروبی شامل اسپورها) در مواد غیر متحرک از طریق روش های فیزیکی، شیمیایی یا با استفاده از بخار میباشد. کلمه Sterilizer گرفته شده از واژه لاتین Sterilis به معنای فاقد میوه و بار است.

این دستگاه همچنین به نام استریل کننده شناخته شده است. استریلیزاسیون باید به عنوان گروهی از فرآیند های مرتبط بسیار مهم برای انجام خدمات بهداشتی(استریلیزاسیون مواد، محیط کشت و دستگاه ها) منطبق با شرایط سخت گندزدایی در نظر گرفته شود. فرآیندهای دستیابی به شرایط استریل در مواد غیر متحرک به ترتیب زیر است:

 1. تمیز کردن
 2. آلودگی زدایی
 3. بررسی و نظارت
 4. آماده سازی و بسته بندی
 5. استیریلیزاسیون
 6. ذخیره سازی
 7. تحویل مواد و لوازم

انواع اتوکلاوها (تجهیزات دندانپزشکی دست دوم)

دستگاه های اتوکلاو با توجه به تجهیزاتی که ضد عفونی میکنند میتوانیم دسته بندی کنیم:

 1. دستگاه اتوکلاو N : برای استریل کردن ابزار آلاتی استفاده میشود که جامد و بدون پوشش هستند.
 2. دستگاه اتوکلاو S : برای استریل کردن ابزار آلاتی مه هم جامد و بدون پوشش هستند و هم پوشش دار و در آن، هم از پمپ خلا استفاده می شود و هم نمیشود.
 3. دستگاه اتوکلاو B : برای استریل کردن ابزار آلاتی که جامد و بدون پوشش و هم پوشش دار و دارای یک پمپ وکیوم با قدرت خیلی بالایی میباشد.
 4. دستگاه اتوکلاو سریع: این دستگاه در جاهایی استفاده میشود که نیاز به حجم استریلیزاسیون کمتری دارند از جمله میتوانیم به مراکز پزشکی اشاره کنیم.

موارد استفاده اتوکلاو (تجهیزات دندانپزشکی دست دوم)

در صنایع مختلف از جمله دارویی و مواد غذایی استفاده از دستگاه اتوکلاو خیلی گسترده میباشد و از آن برای حذف میکروارگانیسم ها استفاده میشود. به طور کلی میتوانیم در تمامی عملکردهای تشخیصی، درمانی و مراقبتی از اتوکلاو استفاده کرد. از جمله اهداف بکارگیری آن میتوانیم به موارد ذیل اشاده کنیم:

 • به منظور کشت باکتری ها موادی مورد استفاده قرار میگیرد که نیازمند استریلیزاسیون هستند از جمله این مواد میتوانیم به محیط کشت، لوله های آزمایش، ظروف و پیپت اشاره کنیم.
 • در نمونه گیری های مخختلفی که در محیط های آزمایشگاهی انجام میپذیرد استریلیزاسیون تجهیزات به کار رفته است. از جمله سوزن ها، لوله ها و ظروف خیلی ضروری.
 • به طور کلی وسالی که آلوده هستند با استفاده از دستگاه اتوکلاو استریلیزاسیون میشود.

عملکرد دستگاه اتوکلاو

عملکرد اتوکلاو اینگونه میباشد که بخاری که توسط دستگاه در دمای بالا تولید میشود از طریق یک لوله به طرف بالا حرکت میکند، این لوله از اطراف محفظه دستگاه حرکت کرده و وارد محفظه اتوکلاو میشود. تمامی تجهیزاتی که در درون محفظه قرار دارد در داخل بخار استریل میشوند و پس از آن به وسیله لوله ای که در قسمت دیگر محفظه قرار دارد به لوله خروجی شناخته میشود. و از اینجا خارج میشود.(تجهیزات دندانپزشکی دست دوم)

این در قسمت پایین واقع شده است. محفظه دستگاه مجهز به قفلی محکم است که سبب میشود. بخار دستگاه خارج نشود و درون یک شیر کنترل کننده تعبیه شده است. که در هر لحظه فشار داخل محفظه را بررسی میکند تا حد مجاز تغییری نکند.

  7 مورد راجب تجهیزات دندانپزشکی & رادیوگرافی دندانپزشکی !

فشار بخاری که وارد دستگاه میشود به طور معمول بیشتر از فشار معمولی اتمسفر می باشد. به همین علت دمای آن حدود 120 الی 140 درجه سانتیگراد میباشد.

مهمترین اجزای دستگاه اتوکلاو

دریچه ایمنی: این دریچه از فشار بیش از حد مجاز در داخب محفظه جلوگیری میکند.

دراتوکلاو: محفظه استریلیزاسیون را از محیط خارجی جدا میکند و مجهز به ابزاری که در هنگام بالا رفتن فشار داخل محفظه از باز شدن آن جلوگیری میکند.

محفظه استریلیزاسیون: به فضایی گفته میشود که وسایلی نیازمند استریلیزاسیون هستند در آن قرار میگیرند، این اتاقک در زمان استریلیزاسیون با بخار پر میشود.

فشارسنج اتاقک: یک ابزار مکانیکی میباشد که میزان فشار بخار را در محفظه استریلیزاسیون نشان میدهد.

فشار سنج بیرونی: یک ابزار مکانیکی میباشد که فشار بخار را در محفظه بیرونی نشان میدهد.

شزایط مناسب برای عملکرد اتوکلاو

محیط برای از بین بردن گرما و رطوبت در هنگام کار ایجاد شده است مناسب است و از تهویه خوبی برخوردار باشد.

اطراف و پشت دستگاه از فضای کافی برخوردار باشد و حداقل 80 سانتی متر باشد.

کف دستگاه باید دقیق تراز باشد و از مواد مقام نسبت به رطوبت و گرما ساخته شده باشد.

دقت کنید که خروجی الکتریکی با همان پریز که مورد استفاده است با دستگاه اتوکلاو نتاسب داشته باشد.

بعضی اتوکلاو ها که آب بیشتری مصرف میکنند و بعضی دیگر نیز آب کمتری، لذا بهتر است تناسب اتصالات آب با مصرف آن از لحاظ حجم و فشار در نظر گرفته شود.

الزامات نصب و راه اندازی اتوکلاو (تجهیزات دندانپزشکی دست دوم)

اتوکلاوها برای عملکرد مناسب، به شرایط زیر نیازمندند:

محیطی با تهویه مناسب برای حذف گرما و رطوبتی که در حین کار ایجاد میشود. همچنین، فضای آزاد در پشت و کنار دستگاه برای انجام خدمات فنی لازم. این فضا باید حداقل 0.8 متر باشد. بسته به طراحی اتوکلا، زیر ساخت باید بزرگ در باشد تا دستگاه به طور رضایت بخش کار کند. دما در مجاورت دستگاه در حال کار امکان دارد بیش از 70 درجه سانتی گراد باشد. کف باید تراز و از مواد مقاوم به رطوبت ساخته شده باشد.

  فضای مورد نیاز اطراف اتوکلاو

یک خروجی جریان الکتریکی برق باید مناسب با دستگاه باشد. اگر اتوکلاو خودکار باشد، به این مفهوم است که دارای ژنراتور یا مولد بخار هم هست. در این صورت اتصالات الکتریکی آن باید با جزئیات مطالعه شود. زیرا جریان برق مورد نیاز امکان دارد به طور قابل ملاحظه ای بیشتر باشد. برای ژنراتور بخار، جریان الکتریکی مورد نیاز 21، 38، 48 کیلووات و بیشتر است. اتصالات الکتریکی باید با وسایل ایمنی لازم مجهز شده باشند.

 اتصالات آب با مصرف دستگاه از نظر حجم و فشار

هرچه دستگاه بزرگتر باشد، مصرف آن بیشتر است. آبی که اتوکلاو مصرف میکند، باید برای حذف مواد جامد معلق بهسازی شده باشد. امکان دارد این مواد بر عملکرد دریچه های الکتریکی و نیز دستگاه های الکترو هیدرولیک تاثیر منفی داشته باشد.

بعضی از استریل کننده ها به هوای فشرده نیاز دارند. چون کنترل های آنها با فشار هوا کار میکند. معمولا، فشار لارم از 5*105  پاسکال به 9/9*105  پاسکال تغییر می کند.

دندان724 با چشم انداز فروش  تجهیزات دندانپزشکی استوک در اصفهان از جمله انواع دستگاه های لایت کیور، آمالگاماتور، اتوکلاو، و …. تصمیم گرفته تا شرکت ها و دندانپزشکان اصفهان عزیز براحتی بتوانند محصولات مورد نظرشان را از وبسایت ما خریداری کنند.